Restoranınızın online (Çevrimiçi) Yemek Siparişi Satışlarını İyileştirmek için 8 önemli başlık

Paket servis için bir provizyona sahip olmak, restoranınızdaki gelirleri, satışları ve kar marjlarını artırmanın harika bir yoludur. Çevrimiçi yemek siparişi gelişmekte ve geleneksel restoranların çalışma şeklini tamamen değiştirmiştir. Yemek Sepeti, Getir, Zomato ve Tıklagelsin gibi platformlarla, çevrimiçi sipariş restoran satışlarını bir sonraki seviyeye taşıyabilecek yeni şeydir. Buna ek olarak, ‘nakitsiz ekonomi’ çağının başlangıcı ve bulut mutfaklar olarak da bilinen yalnızca yiyecek dağıtım işletmelerinin çoğalması, dijital yemek siparişinde önemli bir artış yaşadı ve restoran paket servisi hizmet sektörünün istikrarlı bir şekilde büyümesine tanık olduk.

Ancak, kötü uygulanan bir paket servis hizmeti, markanıza, işletmenize ciddi şekilde zarar verebilir. Kötü bir paket servis sipariş deneyimi, aynı zamanda, restoranınıza gelecek müşterinin ayak seslerini de engelleyecektir. Buda optimize edilmiş paket servis yönetiminin gerekliliğinin ortaya çıktığı yerdir. Bu makale, restoranınızda çevrimiçi sipariş ve paket servis konusunda nasıl ustalaşacağınızı anlatarak tüm meslektaşlarıma destek olabilmek için kaleme alınmıştır.

Özellikle Pandemi günlerinde restoran neredeyse tamamı paket servis siparişlerini almaya başladı. Yüksek kiralamalar ve düşük satışlarla karşılaşan birçok restoran, artık birincil iş modeli olarak yiyecek paket servis bile yapıyor ve bulut mutfaklara dönüşüyor. Böylesine üst düzey bir rekabetle, rekabette önde olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Bu yazıda, çevrimiçi yemek siparişinin en önemli yönlerinden biri olan paket servisine odaklanmak istedim.

  1. Paket servis için mutlaka teknolojiyi kullanın

Restoran paket servis hizmetinizi kolaylaştırmak için aşağıda belirtilen noktaları uygulayın:

Çevrimiçi Sipariş – Teknolojideki artışla birlikte, Çevrimiçi sipariş artık yemek siparişi için en çok tercih edilen ortam haline geldi Yemek Sepeti, Getir, Zomato ve Tıklagelsin gibi müşteriler arasında popüler olan birçok yemek dağıtım hizmeti sağlayıcısı vardır. İhtiyaçlarınıza ve tercihlerinize göre hangi hizmeti kullanacağınızı seçebilirsiniz. Ayrıca, doğrudan POS’unuzla entegre olan restoranınızın kendi Çevrimiçi Sipariş mobil uygulamasına veya web sitesine yaptırmanızda fayda vardır.

Birden fazla Çevrimiçi Sipariş hizmeti kullanıyorsanız, çeşitli çevrimiçi sipariş hizmetleri aracılığıyla verilen siparişleri otomatik olarak toplayan bir POS seçmeniz önemlidir. Bu sizi günün sonunda siparişleri manuel olarak hesaplama zahmetinden kurtarır. Teknolojinin verimli kullanımı, paket servis hizmetinizi ve hem siz hem de müşteri için çevrimiçi sipariş deneyiminizi geliştirebilir.

Web sitenizin SEO için optimize edildiğinden ve net bir CTA’ya sahip olduğundan emin olun. Kafanız karıştıysa, daha fazla çevrimiçi satış çekmek için restoran web sitenizi nasıl optimize edebileceğinizi ayrıca başka bir yazımda yazma sözüm olsun.

Santral telefon sistemi; Paket servis siparişlerinin hacminin yüksek olduğu ve büyük ölçüde telefon üzerinden verildiği restoranlar için siparişlerin eksik olma ihtimali yüksektir. Sipariş almak için birden fazla numaranız olsa bile, bazen gözetimsiz kalabilir veya numaralarınız hala meşgul olabilir. Böyle bir durumdan kaçınmak için santral sistemi kullanabilirsiniz. Bir müşteri sipariş vermek için aradığında ve hat meşgul olduğunda veya çağrı cevaplanmadığında, istek alınana kadar çağrı otomatik olarak bir sonraki numaraya aktarılır. Tüm arama kayıtları tutulur ve böylece onları takip edebilirsiniz.

  1. Açık İletişim Sağlayın

Telefonla sipariş elbette hala yaygındır, ancak aynı zamanda verimsiz olduğu da kanıtlanabilir. Personelinizin yanlışlıkla yanlış siparişleri geri alma şansı vardır veya bir müşteri siparişini doğru bir şekilde açıklamamıştır. Personelinizin müşterilerle telefonda iyi iletişim kurma konusunda uygun şekilde eğitildiğinden emin olun. Herhangi bir tutarsızlığın olmamasını sağlamak için kibarca siparişi onaylamaları için onları eğitin. Ayrıca, müşterilerin siparişlerini anlamasını ve vermesini kolaylaştırmak için net sipariş seçenekleri sunmaya özen gösterin.

  1. Online (Çevrimiçi) Menüsü Oluşturun

Net, özlü, okunması kolay, gerekli tüm bilgileri ileten ve net bir CTA (Call to Action) birlikte gelen bir çevrimiçi menüye sahip olmak son derece önemlidir. Bu çevrimiçi menü, restoran web sitenizde veya çeşitli restoran dağıtım hizmeti sağlayıcılarında herhangi bir yerde olabilir. Restoran siparişlerinizin çoğunun bu çevrimiçi kanallardan geldiğini bildiğinize göre, sizi çevrimiçi menünüzü optimize etmekten alıkoyan nedir? Daha fazla bilgi edinmek için, çevrimiçi siparişlerinizi ve restoran paket servisınızı artırmak için çevrimiçi restoran menünüzü nasıl optimize edebileceğinizi okuyun.

Çevrimiçi siparişleriniz için müşterilerinizi “Şimdi sipariş ver” düğmesini tıklamaya zorlayacak mükemmel bir açılış sayfasına sahip olmak da çok önemlidir.

  1. Siparişi takip eden bir görevli atayın ve Paket servisinizi teknolojiyle takip edin

Restoran paket servis için online kanallardan gelen sipariş atamak ve ardından siparişleri gönderildikten sonra takip etmek için teknolojiyi kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Birçok paket servis uygulaması aracılığıyla, siparişleri paket servis elamanına atayabilirsiniz. Paket servis personelinin performansını değerlendirmek ve rotaları optimize etmek için tüm paket servis sürecini takip edebilirsiniz. Sevkiyat süresini kaydetmenize, paket servis personelinizi takip etmenize ve siparişlerin teslim edilmesi için geçen süreyi analiz etmenize yardımcı olur. Bu modül ayrıca müşterilerin sipariş verilerine göre kategorize edilmesine ve eve paket servis siparişlerinin bu verilere göre optimize edilmesine yardımcı olur.

  1. Hizmet kalitenizi üst düzeyde tutun

Mükemmel hizmet ve olağanüstü müşteri deneyimi sağlamak, sadece restoranınızda müşterilere hizmet verdiğiniz zamanlarla sınırlı değildir. Ayrıca restoran paket servis siparişlerinize dede sağlamalısınız.

Teslim edilen yemeğin sıcak olmasına dikkat edin. Sıcak teslim edilen yiyecekler, müşterilerinizin yiyeceğin taze hazırlandığına inanmasına neden olurken, sıcak olmayan yiyecekler servis edilirken bayat olabilir ve müşteriler üzerinde olumsuz bir etki bırakabilir. Bu, paket servis süresini takip ederek ve siparişlerin müşterilere zamanında ulaşmasını sağlayarak halledilebilir.

Paket servis görevlilerini, yolculuk boyunca sıcak eşyaları sıcak ve soğuk şeyleri taze tutan yalıtımlı yiyecek poşetleriyle donatmayı unutmayın. İçecekler ve dondurma gibi öğeleri taze ve donmuş halde tutmak için kuru buz kullanın.

Yiyecekleri paket servis araçlarında güvenli bir şekilde paketleyin-Yiyeceklerin dökülmemesine ve kaplara karışmamasına dikkat edilmelidir, çünkü birbirine karışan yemekler müşteri tarafından hoş karşılanmayacaktır. Farklı bir paketleme tekniği uygulayabilir ve teslim edilmesi gereken siparişler için dökülmeyen kaplar kullanabilirsiniz.

Garnitür soslar ve yardımcı yiyeceklere dikkat edin; Müşterileriniz salata sipariş ederlerse ve zeytinyağı, sosları ve baharatları bulamazlarsa, müşterileriniz için son derece hayal kırıklığı yaratabilir. Yemek sipariş etme ve yemek yeme deneyiminin tamamı müşteriler için uygun ve tatmin edici olmalıdır. Bu nedenle, tüm siparişlerinizle birlikte uygun çeşniler, peçeteler ve gerekli çatal bıçak ve kaşıkların pakette olmasına emin olmalısınız.

Bu ayrıntılarla ilgilenmek yalnızca çalışanlarınız siparişleri teslim ederken değil, aynı zamanda üçüncü taraf paket servis sürücüleri kullanıldığında da gereklidir. Yemek Sepeti, Getir, Zomato ve Tıklagelsin gibi dağıtım platformlarının da yıldız derecelendirme sistemi vardır. Daha yüksek bir derecelendirmeye sahip olmak, müşterilerin sizden sipariş verme olasılığının daha yüksek olacağı anlamına gelir, ancak bunun için yiyeceklerin ve eklentilerin kusursuz olduğundan ve sizin tarafınızdan herhangi bir dökülme sorunu olmadığından emin olmanız gerekir. Bu, restoran siparişlerinizi çevrimiçi platformlarda da artırmanızı sağlayacaktır.

  1. Online kanalları paket servis gerekçeleri

Yemek Sepeti, Getir, Zomato ve Tıklagelsin, Trendyol vb. gibi üçüncü taraf restoran dağıtım ortaklarıyla veya ihtiyacınıza göre kurye ve paket servis hizmeti vermektedirler. Bu sebeple satış oranlarınıza bakarak gerekli oranlara ulaşıncaya kadar kendi alt yapınızı kurmaya ve yatırım yapmanıza gerek yoktur. Paket servis sürücülerinin iş ortağı kullanımı, beklenmedik yoğun saatlerde paket servis süresini azaltmanın yenilikçi bir yoludur. Aynı zamanda personel giderlerinde maliyetleri de azaltır.

  1. Doğru Adres ve Müşteri İletişimi

Pek çok restorana paket servis siparişi, sadece hazırlıkların uzun sürmesi nedeniyle değil, aynı zamanda uzun teslimat süreleri nedeniyle de gecikmektedir. Paket servis personeliniz belirli bir adresi zor bulabilir. Bu, müşterilerle uygun iletişimle kolayca yönetilebilecek küçük bir engeldir. Adresi teyit etmek için siparişini paket servis için çıkarmadan önce müşteriyi arayın ve adresin eksik göründüğünü düşünüyorsanız gerekli tarif ve açık adresi öğrenin.

Ayrıca, her seferinde adres ayrıntılarını istemekten kaçınmak için müşterinin adını, iletişim bilgilerini ve adresini tutan bir CRM yazılımı kullanın. Sürücülerinize, müşterilerin adreslerini bulmalarına yardımcı olan bir GPS sistemi sağlayın.

  1. Paketlemeye Odaklanın ve Standartlaştırılmış Bir Teslimat Prosedürüne Sahip Olun

Paketleme, yemek dağıtımının, restoranın teslimat satışlarını artırabilecek veya azaltabilecek kritik bir yönüdür. Yiyecekleri dökülmemesi ve iyi durumda olması için iyice paketlediğinizden emin olun. İdeal olarak, yemek restoranda servis ediliyormuş gibi hizmet verebilmek sizi ayrıcalıklı kılacaktır. Ayrıca restoranınız için bir marka hatırlatma oluşturmak için size özel hazırlanan ambalajdan da yararlanabilirsiniz. Restoranın logosu ve temasının ambalaj üzerinde sizi yansıtması gerekir.

Restoran dağıtım ortaklarının dış kaynak kullanımı, hizmet verimliliğinizden ödün vermeniz gerektiği anlamına gelmez. Mutfak personeline ve paket servisi yapan motorcu kuryelerinize özel teslimat sorumlulukları verilmelidir. Hizmeti 3. Hizmet kaynaklarına outsource ediyorsanız eğer, gelen personelin kapsama alanında çok bilgili olmalı ve şirket içi mutfak personelinizin siparişleri hazır tutabilmeleri için siparişleri paketlemekten kimin sorumlu olduğunu iyi bildiğinden emin olmalıdır. Mutfak paketleme ve siparişlerin takibinden sorumlu işi ve paket servisi götürecek motorcu kuryenin arasında iletişim ve koordinasyonu standart hale getirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)