Restoranınızın Kriz durumunda uygulayacağınız 8 Hayati Kuralı

Aşağıdaki makale varsayımsal bir senaryo için yazılırken, şu anda yaşadığımız koronavirüs krizi restoran sahiplerine gerçek bir darbe ve bazılarında ağır hasarlar bıraktı. Bazı restoranlar maalesef kapılarını tamamen kapatmak zorunda kaldı yada kalacaklar.

Buradaki amaç esnekliktir, yani bir felaketten sonra geri dönme bilmek önemli bir yetenek olsa gerek. Amerikan başkanlarından biri demiş şuana hatırlayamadım “Bir eylem programının riskleri ve maliyetleri vardır. Ancak uzun vadeli risklerin maliyeti, rahat hareket edememenin maliyetlerinden çok daha azdır. ”

Türkiyede henz bir devlet verisine rastlayamadım ama,  ABD Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi’ne göre(U.S. National Archives and Records Administration), felaketten etkilenen işletmelerin yalnızca% 40’ı daha sonra faaliyetlerine devam edecek. O halde, Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı’nın (FEMA) küçük işletmelerin neredeyse% 75’inin bir kriz planı olmadığını bildirmesine şaşırmadım siz birde gelin bu oranın ülkemiz şartlarında hesaplayın.

Ünlü gastronomi yazarı Darryl Benjamin bir kitabının girişine “Bir şeyin ters gitme ihtimali varsa kesin olur, yoksa Murph kanunları olamazdı. Mesele ne zaman olacağı değil, alarm çok yüksek sesle çalmadan, sen hazırlıklı olmalısın” diye çok sevdiğim bir paragraf ile başlamış.

Restoranınızın veya işyerinizin başına ne tür felaketler gelebilir? Deprem, kasırga, kuraklık, sel, yangın, salgınlar ve bu sadece doğa. İnsan kaynaklı felaketler arasında kamu hizmetlerinin kesilmesi (su, gaz, elektrik), arz kıtlığı, kirli su, gıda kaynaklı hastalıklar, kazalar, bilgisayar sistemi arızası, veri hırsızlığı, suç eylemleri (gasp, soygunlar, yaralanmalar, dolandırıcılık, ürün sabotajı) yer alır. çok yaşadığımız  Terör eylemleri, bomba tehditleri, şiddetli protestolar, aktivist gösteriler. Pek çok uzman, bu felaket olaylarının yalnızca daha kötüye gideceği ve daha sık olacağı konusunda hemfikir.

Yıllar evvel Beyoğlun’da güzel bir kafe açan sektörden bir arkadaşımız, Açtığı sokakta kominst partinin il binasının olması ve o dönem yoğun protestoların bu sokaktan başlaması nedeniyle 6 ay boyunda haftanın 4 günü polis tarafından kapatılan sokağa kimsenin uğramaması sebebiyle maalesef arkadaşımız o yatırımda batmak zorunda kalmıştı. Özellikle ülkemizde bu tür riskler bile hesaplanmalıdır.

Mesele şu: Bu tür krizlerin önceden bildirilmesi pek görülmemiştir. Önemli olan hazırlıklı olarak, eskiye geri döne bilmek için gerekli olan ayakta kalabilmenin şartlarını yerine getirmektir.

Adım 1: Acil Eylem Plannı ve Hazırlık

Restoran kriz yönetiminin en önemli yol gösterici ilesi Emniyet ve Güvenliktir. Temel insani ihtiyaçlar; Barınma,korunma, yeme içme, Hukuk, Adalet, düzen, özgürlük beklentilerimiz bu olsa da bazen bu olanakları kaybetmek olası ve bu durumlara hazırlıklı olmak gerekir.

Restoran kriz yönetimi stratejinizin hedefleri şunlar olmalıdır:

 • İşletmeniz üzerindeki olumsuz etkileri azaltın yada ortadan kaldırın (düşük misafir sayısı, satışlar, maliyetler vb.)
 • Misafirlerle ve halkın algısıyla imajınızı koruyun yada iyileştirin.
 • Önemli paydaşlarla, çalışanlarınızla ve iş ortaklarıyla ilişkilerinizi iyileştirin.
 • En kısa sürede normal işlerinize dönmeye çalışın
 • Rakiplerinizle olan yarışlarınızı biraz daha kontrol altına alın yada sınırlayın.

Hızlı düşününün ve stratejik hareket ederek kendinizi rekabet etmemeye çalışın. Çünkü biriyle savaşırken asıl iç sorununuza odaklanmayıp savaşı kaybetme ihtimaliniz yüksek olur.

Kapsamlı bir restoran kriz yönetimi planı şunları içerir:

 • Tahliye planları
 • Yangından korunma planları
 • İş sağlığı ve güvenliği planları
 • Çevre politikaları
 • Güvenlik prosedürleri
 • Sigorta programı
 • Muhasebe ve satın alma prosedürleri
 • Bina ve tesis yönetim prosedürleri
 • Personel el kitabı
 • Tehlikeli malzeme planları
 • İnsan kaynakları planlaması
 • İletişim ve medya prosedürleri
 • Veri depolama ve kurtarma

2. Adım: İşletmeye Sigorta Yaptırmak
Sigorta söz konusu olduğunda, bilmediğiniz şey en büyük tehdidinizdir. Neyi içeride bırakacağınızı, neyi dışarıda bırakacağınızı, ne olabileceğini veya neyin olası olmadığını bilmemek olası kaybınıza neden olacaktır. Bunun için işletmenize bir risk analizi yaptırdıktan sonra Acentanız yetkilisi ile birlikte olabilecek tüm riskler ve şirketin ödeme miktarlarına hakim olduktan sonra sigorta yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Hangi firmayı seçerseniz seçin, tüm dosyaları işletme dışında güvenli bir yerde saklayarak tüm önemli iş belgelerini güvende olduğundan  emin olun. Kurtarma işlemi sırasında bu kritik belgelere hızlı bir şekilde erişmeniz bir yerde saklayın. Sececeğiniz şirketin özellik bu konularda uzman ve sicili temiz bir şirket olmasına dikkat edin.

3. Adım: Restoran Envanterlerinizin Güncel ve Tam Olup Olmadığını Kontrol Edin

Tüm Envanteriniz ve parstoklarınız düzenli olarak tutulması ve güncel olması, kriz döneminde ayakta kalabilmeniz için önemlidir. İşlerin nasıl olduğuna dair kayıtlarınız yoksa geçmişi incelemeniz mümkün değildir. Yiyecek ve içecek ham maddeleri, malzeme, ekipman, teknoloji ve mobilyaların güncel, envanter sayımlarının kayıt altına alın. Listenin bir kopyasını iş yeri dışında güvenilir, korumalı bir ortamda yada bulut sistemle saklayın. Mümkünse video ve resimlerde elinizde olsun . Girişlerin, tavanların ve duvarların fotoğraflarını veya videolarını çekin. Bu, sigorta sürecinin daha sorunsuz ve hızlı işlemesine yardımcı olacaktır.

Restoran POS sisteminiz her zaman mevcut envanterlerin iyi bir karşılaştırmasına sahip olmalıdır. Verilerden her ay sayımlar yaparak eksik ve ihtiyaçları tespit edin.

Adım 4: Bir Restoran Kriz Yönetimi Ekibi Oluşturun
Yapabileceğiniz en akıllı hareketlerden biri, bir restoran kriz yönetimi ekibi oluşturmaktır. Bunu tek başına yapamazsın! En güvendiğiniz çalışanları, pazarlama ve halkla ilişkiler, İK ve muhtemelen avukatınızı dahil edin. Başkalarını güvenliğe yönlendirmeye yardımcı olacak kişileri belirleyin. Sözcü olarak, işletmenizin tutarlı bir ses ve mesajla konuşmasını temsil edebilecek bir kişi seçin.

Restoran kriz yönetimi ekibinin mantığı “Önce güvenlik” dir. Ekibin sorumluluğunun bir kısmı, konukların, personelin ve kuruluşunuzda barınan herkesin güvenliğini sağlamaktır. İlk yardım eğitim ve sertifikaları, yöneticilerin hazırlıklarının bir parçası olmalıdır. Hazırlık planlaması işini bölüşürken ekibinize güven duygusu geliştirmek çok önemlidir. Acil durum planları, geçiçi personel dahil herkesle paylaşılmalıdır.

Ekibinize basit bir plan oluşturma görevi verin. Kaosun ortasında caba gösterecek lider olabilecek bir lider seçin. Acil durumda iletişim bilgileri, planın bir parçası olmalıdır ve planın kendisi görünür ve anında erişilebilir  bir yerde olmalıdır.

Adım 5: Bir İletişim Planı Oluşturun
Restoranınızın iletişim planı sizin can damarınızdır. Konuklar, halk, çalışanlar, yatırımcılar, tedarikçiler ve iş ortakları da dahil olmak üzere kapsamlı olmalıdır. Tüm iletişim / medya etkinliklerini koordine etmesi için bir yetkili atayın.

Çalışanlarınıza sınırlı bilgi verme yetkisi verin. Yetkili kişi haricinde olay ile ilgili konuşmaktan veya herhangi bir şey yayınlamaktan kaçınmalarını isteyin. Onlardan tüm soruları kriz yönetimi ekibinize yönlendirmelerini isteyin.

Adım 6: Bir Risk Değerlendirme Planı Oluşturun
Her tür felaket ve alacağınız aksiyonları önceden tahmin edin. Kuruluşunuzun her tür büyük felaket için karşı karşıya olduğu riski değerlendirin. Acil durum su kaynağında bir kesinti, elektrik kesintisi, kanalizasyon desteği, sel, yangın, kasırga, deprem veya başka bir felaket içerip içermediğini her acil durum için planlar yapın.

7. Adım: Bir Yiyecek ve Su Planı Oluşturun
Yiyecek kaybını nasıl en aza indireceksiniz? Acil bir durumda yiyecekleri korumak için soğutmalı bir kamyon veya depo kullanmayı düşünün. Önce taze ürünü, ikinci olarak soğutulmuş ürünü ve üçüncü olarak dondurulmuş ürünü kullanın. Kriz sırasında su kıt olabilir. Acil durum malzemesini hazır bulundurun. Hazırlık çalışmaları için daha az su kullanan bir acil durum menüsü oluşturun. Durumla nasıl başa çıktıklarını görmek için diğer restoran işletmecilerine danışmayı unutmayın.

8. Adım: Acil Durum Kiti Oluşturun
Altyapı başarısız olduğunda insanlar zarar görür. Acil durum kitinizde bir yedek jeneratör, el fenerleri, battaniyeler, piller, bozulmayan kuru ürünler, bir ilk yardım çantası, yardımcı programları kapatmak için araçlar ve kurulumunuzla ilgili diğer her şey bulunmalıdır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)