Restaurantınızın verimliliğini nasıl artırırsınız?

Restoran verimliliğini artırmak, aşçılarınız, sunuma hazırlayanlar ve servis personeliniz arasındaki mükemmel iletişime dayanır.

Bu üç entegre ekip arasındaki iletişim olağanüstü olduğunda, restoranınızın iş akışları ve operasyonları daha verimlidir, bu da daha hızlı masa dönüşü, hizmet başına daha yüksek gelir ve daha fazla memnun müşteri ile sonuçlanır.

Bunu başarmak için, restoranların eğitim, vardiya öncesi toplantılar ve restoran yönetimi teknolojisi yoluyla misafir alanları ile servis alanlanları arasındaki boşluğu doldurmak için ortak bir çaba sarf etmesi gerekir.

Restoranlar, personelinin verimliliğini nasıl artırabilir?

 • Personel iletişimini geliştirin
 • Restoran işletim sisteminde teknoloji kullanın

1. Personel iletişimini geliştirin

Bir lokantadaki verimsizliğin ana nedenlerinden biri, evin önü ve arkası personelinin arasındaki zayıf iletişimdir.

Takımlar, görevlerinin birbirlerini nasıl etkilediğini (ve birlikte çalışma şekillerini iyileştirmek için neleri değiştirebileceklerini) anlamadıklarında, verimlilik düşer. İletişim kesintileri mevsimlik işçileri ve hatta en deneyimli gazileri etkileyerek hatalara, ekipler arasında gerginliğe ve stresli bir çalışma ortamına neden olabilir.

Bir restoranda bulacağınız iki ana takımı netleştirerek başlayalım: Misafir alanları ve personel alanları ekipleri.

Misafir (front of house) alanları nedir?
Misafir alanları  (FOH), restoranınızın misafirlerin görebildiği alanlarını ifade eder. Çoğu restoran için yemek alanı nada denir.

Misafir alanında çalışanları arasında servis personeli, karşılama personeli, yöneticiler, komiler, vale ve barmenler bulunur.

Personel servis alanları (Back of the House) nedir?
Evin arkası (BOH), sahne arkası çalışmalarının gerçekleştiği alanları ifade eder. Çoğu restoran için bu mutfak ve onun çeşitli iş istasyonlarıdır (restoranınızda konukların görebileceği açık konsept bir mutfak düzeni yoksa).

Servis alanında çalışanlar arasında mutfak yöneticileri, aşçılar, şefler ve bulaşıkcılar, depo ve satınalma personeli bulunmaktadır.

Misafir alanı ve servis alanı arasındaki iletişimi geliştirerek restoran verimliliğini nasıl artırabilirsiniz?
Misafir alanı ve personel alanı arasındaki iletişimi geliştirmek, restoran endüstrisinde asırlık bir mücadeledir ve ekipler arasında karşılıklı anlayış gerektiren bir sorundur.

Her şey eğitimle başlar. Personeli birbirlerinin görevleri konusunda uygun şekilde eğitmek ve eğitmek, bir anlayış kültürü yaratmaya, birbirlerine güvenebilecek ve güvenebilecek bir ekip oluşturmaya ve restoranınızın verimliliğini artırmaya yardımcı olacaktır. E

Eğitim programınıza neler dahil etmelisiniz

 • Personelin her bir kişinin pozisyonunun genel bir görünümünü elde etmesine olanak tanıyan çapraz eğitim sağlayın.
 • Tüm pozisyonların, kuralları ve davranış kurallarını açıkça tanımlayan bir çalışan el kitabı oluşturun.
 • Çalışan ödül ve takdir programları oluşturun.
 • Personeli birbirlerine yapıcı geri bildirim vermeleri için teşvik edin.
 • Aşçıların yeni menü bilgilerini servis personeline paylaştığı servis öncesi personel yemeklerini planlayın.

Yukarıdaki noktalar, işletmede misafir ve servis alanlarında ki personelin birbiriyle uyum sağlamasına  yardımcı olacak ve daha verimli hizmet verilmesine destek olacaktır.

Vardiya sistemi ve çalışma programında net olun
Vardiya değişiklikleri, iletişim eksikliğinin verimsizliğe neden olabileceği ve kötü bir müşteri deneyimiyle sonuçlanabileceği bir alandır.

Örneğin, bir servis personelinin vardiyası tamamlandıysa ve onların yerine geçenler kendi vardiyasına başlıyorsa, o personelin gerek istasyonu gerekse yürüttüğü işi detaylı devir teslimini sağlayın.

Müşteriler siparişlerinin alınmasını mı yoksa hesap ödemesini mi bekliyor? Menüyü onlara açıkladılar mı? Bunların tümü, hizmetinizin verimliliğinde ve mükemmel müşteri hizmeti sağlamada önemli bir rol oynayabilecek şeylerdir ve hepsi açık iletişimden kaynaklanır.

Hem misafir alanlarında hem de servis alanlarında bulunan her bir personelinizin, servis ettikleri masaların veya hazırladıkları yemeklerin durumunu vardiyası değiştireceklerine açıkça iletmelerini sağlayın.

Servis  öncesi toplantılar düzenleyin
Personelinizle rutin iletişim kurmanın harika bir yolu, vardiya öncesi ve sonrası toplantılar yapmaktır. Bu toplantıları hizmetiniz başlamadan önce ve sonra uygulayarak, çalışanlar vardiyalarını başlatmak için ihtiyaç duydukları bağlamla donatılacak ve ayrıca bekleyen soruları sorma fırsatına sahip olacaklar.

Hizmet öncesi toplantılar, yöneticilerin hizmetin geri kalanı için tavrı belirleme süresidir. Yılların tecrübesi ile yapacağınız toplantılarda aşağıdaki balıklara mutlaka değinmeniz gerekir.

Hizmet öncesi toplantınıza ekleyeceğiniz başlıklar;

 • Menü değişiklikleri: Personeli özel ürünler, satılan ürünler ve satışlar hakkında bilgilendirin.
 • Personel oluşturmada zorluklar: Çalışanlarınızın bu gece personelde kim olduğunu bilmelerini sağlayın ve eksiklik varsa bir plan hazırlayın.
 • Restoran haberleri: Çalışanlarınızı herhangi yeni işletme haberinden haberdar edin.
 • Rezervasyonlar ve özel etkinlikler: Yoğun bir gece mi olacak? Doğum günü kutlaması veya yıldönümü var mı? Önceden hazırlanmaları için personelinize haber verin.
 • Hedef belirleme: Çalışanlarınıza vardiyaları için net, ulaşılabilir hedefler verin.
 • Çalışan tanıma: Tanıma, işten ayrılma oranlarının azaltılmasına yardımcı olur, katılımı artırır ve daha iyi bir çalışma ortamı sağlar. Bir çalışan önceki vardiyasında olağanüstü bir iş yaptı mı? Bunu, iş yeri memnuniyetini artırmak için onları meslektaşları önünde tebrik etmenin takdir edin.

Eğer verilmesi gereken fazla informasyon varsa; bir check list hazırlayın! Vardiya öncesi toplantınız sırasında ele alınacak rutin konuların bir listesini hazırlamış önemli konuları personele aktarmanız da, atlamamanıza destek olur.

Vardiya sonrası toplantıları da unutmayın!

Personeli eve göndermeye başlamadan önce, çalışanları övmek için vardiya sonrası hızlı bir toplantı yapmak ve bir sonraki vardiya için iyileştirme yapmak için işleri gözden geçirmek önemlidir. Bu toplantı gayri resmi olabilir ve bir personel yemeği eşliğinde yada çay molası gibi sohbet etmek kadar basit olabilir.

Restoran işletim sisteminde teknoloji kullanın

Misafir Alanları ve servis alanları arasındaki iletişimi ve sonuç olarak restoran verimliliğini iyileştirmek için teknoloji en büyük varlıklarınızdan biri olabilir.

Restoranınızın satış ve yönetim (POS) sistemi, günlük restoran operasyonlarınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Deloitte’in araştırmasına göre, kuruluşlarını yönetmek için teknolojiyi kullanan restoranlar, müşterilerin daha sık ziyaret ettiği ve ziyaret başına daha fazla harcama yaptığının bildirmektedir.

Bir restoran POS sistemi seçerken, aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığını göz önünde bulundurmak önemlidir:

Çevrimdışı mod
POS’unuz, Misafir alanları ve Personel alanları arasındaki iletişimin net olduğundan emin olmak için çok önemlidir. Sorun şu ki, çoğu restoran POS sistemi çalışmak için sabit bir internet bağlantısı talep etmektedir.

Peki, internet kesilirse ne olur? Bu restoran siparişleri işleyemez, rezervasyonları kontrol edemez veya gerçek zamanlı olarak başka herhangi bir görev yapamaz.

Restoranınızın internet kesintisine karşı savunmasız kalmasına izin vermeyin – çevrimdışı modu olan ve internetiniz kesildiğinde Misafirlere ve servis alanlarında sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlayan bir POS bulun.

Kolay menü değişiklikleri
Restoranlar hızlıdır. Menü öğeleri günlük olarak değişebilir, bu da herhangi bir menü değişikliğine hızla adapte olabilen bir POS’a ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Bu, hem FOH hem de BOH’un ihtiyaç duyduklarında doğru bilgiye sahip olmalarını sağlayacaktır.

24/7 destek
Sorularınız olduğunda, anında yanıt almak önemlidir. POS sağlayıcınızın ihtiyacınız olduğu anda ücretsiz destek sunduğundan emin olun.

Masa başında sipariş verebilme.
Sunucuların bir şeyleri not defterine yazması gereken günler geride kaldı. Artık, servis personelinizin siparişleri hızlı bir şekilde almasına ve bunları hata veya gecikme olmadan mutfağa göndermesine olanak tanıyan masa başında sipariş verilebilen notları yazılan aplikasyonlara ve alt yapıya sahip olması önemlidir.

Daha iyi restoran verimliliği için boşlukları kapatın
Bir restoranda çalışmış olan herkes verimlilik ve iletişim arasındaki ilişkiyi anlar. Çalışanlar birbirine bağlıdır ve müşteri deneyimi büyük ölçüde personelin senkronize olmasına bağlıdır.

Net bir iletişim hattını geliştirmek veya oluşturmak, bir yönetici veya işletme sahibi olarak ilk memorandumuz olmalıdır. Sadece tonu belirlemenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda restoranınızda halihazırda gerçekleşmekte olan iletişim sorunlarını ve bunları çözmek için neler yapabileceğinizi daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

İnisiyatif almanın ve daha iyi, daha verimli bir iş yeri yaratmaya başlamanın zamanı geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)