Restaurant SWOT Analizi nasıl yapılır?

Restoranınız, bölgenizdeki en lezzetli yemekleri sunabilir veya en iyi kaliteli servisini sağlayabilir. Ancak işinizin güçlü ve zayıf yönlerini ya da işinizin karşı karşıya olduğu fırsatları ve tehditleri bilmiyorsanız, işiniz zarar görebilir. SWOT analizinizi gerçekleştirmeye hazırlanırken, restoran müdürünüzü, şefinizi ve müdür yardımcınızı katılmaya davet edin, böylece farklı bakış açılarından daha fazla fikir edinirsiniz.

 

Güçlü Yönlerin Analizi
İster lezzetli yemekler sunma ister masada kaliteli hizmet sunma, ister restoranınızda yemek yeme eğlencesini unutulmaz bir deneyim haline getiren dekorlar sunma olsun, restoranınızın güçlü yönleri en iyi yaptığınız şeyde yatmaktadır. Bölgenizdeki benzer restoranlardan daha düşük fiyatlı bir menü sunmak gibi diğer güçlü yönler, fiyatlandırma yapınızdan oluşabilir.
Şu anda “iki al bir öde, ya da haftalık promosyonlar” gibi özel promosyonlar sunarak özellikle ölü saatlerde trafik oluşturuyorsanız müşterileri sirkülasyonu sağlamak, bu bir güçtür. Diğer güçlü yönler, bölgenin başka bir yerinde servis edilmeyen belirli bir etnik yemek türünü servis etmeyi içerebilir. Marka gücünüz, repitasyonu yada kaliteli ve aktif paket servisi hizmetiniz güçlü yönlerinizdir.
 
Zayıf Yönlerin Analizi
Zayıf yönler, restoranınızda iyileştirmeniz gereken şeyler hakkında size bir fikir verir. Örneğin, bekleme personeliniz, her masaya sağladıkları kişisel hizmet için onlara bağımlı olduğunuz için restoranınız için bir zayıflık yaratabilir. Yeterli çalışan eğitimi vermezseniz, örneğin bekleme personeline masalara nasıl katılacaklarını göstermek veya mutfak personeline yemeğin nasıl hazırlanıp sunulmasını istediğinizi açıklamak gibi başka bir zayıflık daha ortaya çıkabilir.

Diğer zayıf yönler arasında, menü öğelerinin bulunmamasına neden olan tutarlı malzemelerin alınmaması yer alabilir. Modası geçmiş bir satış noktası sistemine güvenmek veya sipariş ve stokları takip etmek için kâğıt kullanmak bir zayıflıktır çünkü depo, sipariş ve finansal ihtiyaçlarınızı hesaplamanın daha iyi yolları vardır.
 
Fırsatların Analizi
Farklı yiyecek ve içecek türlerini genişletmek veya sağlamak gibi restoranınızın karını artırmasına yardımcı olacak fırsatları arayın. Daha sağlıklı beslenmeyle ilgili trendlerden yararlanmak, menünüzde daha fazla organik yemek veya salata bulundurmak anlamına gelebilir. Öğleden sonra gibi yavaş zamanlarda daha fazla trafik oluşturmanın yollarını bulmak, büyüme için bir fırsat olabilir.
Salata sosları veya unlu mamuller gibi restoran ürünlerinizden bazılarını insanların alıp eve götürmeleri için satmak bir fırsattır. Hareket halindeyken insanların ihtiyaçlarını karşılamak için teslimat hizmetleri ve paket servisler sunmak veya arabalı servis ayarlamak, başka bir potansiyel fırsatı temsil eder.
Özellikle günümüz trendleri olan paket servis ve bulut mutfak ile büyüme modelleri oluşturabilirsiniz.
 
Tehditlerin Analizi
Yakınlarda bulunan rakip restoranlar, özellikle benzer türde yiyecekler satıyorsanız veya benzer yemek deneyimleriniz varsa, işletmeniz için bir tehdit oluşturur. Bölgenizde açılan yeni restoranlar da bir tehdit oluşturuyor, çünkü bölgede yemek yiyenlerin yemek paralarını nereye harcayacakları konusunda daha fazla seçeneği var.
Diğer tehditler, belirli yiyeceklerin potansiyel yükselen fiyatlarından oluşur. Örneğin, deniz ürünleri yemekleri yaparsanız ve tedarik zincirinde olumsuz etkileyen bir şey olursa, fiyatları yükseltmeniz veya yeni tedarikçiler bulmanız gerektiğinde, iş kaybedebileceğiniz için bir tehdit vardır. Özellikle Pandemi gibi kriz anında acil eylem ve farklı pazarlama kanalları oluşturmamak işletmenize tehdit olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)