Restaurant Pazarlama performansları nasıl hesaplanır?

Pazarlama KPI’leri nasıl hesaplanır
Zayıf bir web sitesinin ve yetersiz sosyal medya varlığının bir işi yapıp bozabileceği bir çağda, bu tanıtım kanallarını etkili bir şekilde izlemek ve tüm pazarlamanızı bir araya getiren bir stratejiye sahip olmak çok önemlidir.

Örneğin, müşteriler aradıkları şeyi, örneğin açılış saatleri, adres veya menü gibi bulmakta zorlanırlar, web sitenizden veya sosyal medya profilinizden ayrılıp diğer seçenekleri aramaları fazla zaman almaz. Restoranınız hakkında bilgi edinmek için ne kadar az tıklama gerekiyorsa o kadar iyidir.

Restoran yöneticileri için temel pazarlama KPI’ları şunları içerir:

1. Sosyal katılım ölçümleri
Sosyal medya önemli ölçüde zaman ve çaba gerektirebilir. Sosyal medyadaki varlığınızı güçlendirmek için zaman ve para ayırıyorsanız, buna değip değmeyeceğini anlamak istersiniz. Aşağıdaki metriklerin tümü, restoranınızın sosyal medya profili ile mevcut ve potansiyel müşteriler arasında gerçekleşen etkileşim düzeyini ölçer:

Beğeniler: Gönderinizin “Beğen” düğmelerinin tıklanma sayısı.
Yorumlar: Yayınlarınızdaki yorumların sayısı.
Paylaşımlar: Bir gönderinin Facebook’ta paylaşılma, Twitter’da retweetlenme veya Pinterest’te yeniden gönderme sayısı.
Katılım oranı: Bu, sosyal medya hesabınız ve izleyicileriniz arasında gerçekleşen etkileşim düzeyini ölçer.
Bunları ölçerek, sosyal medya pazarlama çabalarınızın nasıl sonuç verdiğini anında anlayabilirsiniz. Hootsuite gibi bir sosyal medya raporlama aracı bu verileri sizin için hızlı bir şekilde toplayabilir.

2. Web sitesi trafiği ölçümleri
Web siteniz, restoranınıza yeni müşteriler çekmek için 7/24 yorulmadan sizin için çalışan bir numaralı destekçiniz olmalıdır. Bu KPI’lar, web sitenizin ne kadar iyi performans gösterdiğinin kesin göstergeleridir ve Google Analytics verilerinizde kolayca ortaya çıkarılabilir.

Kanala göre oturumlar: Trafiğinize bakmanın yararlı bir yolu, yönlendirme kaynağına göre nasıl ayrıldığına bakmaktır. Organik arama, yönlendirme, sosyal veya ücretli arama yoluyla sitenizi ziyaret eden kişi sayısına bakmak, sitenize en çok trafiği hangi kanalların çektiğine dair genel bir fikir verecektir.
Web sitesi katılımı: Hemen çıkma oranı (sitenizden yalnızca bir sayfayı görüntüleyerek ayrılan ziyaretçilerin yüzdesi) bir başka önemli ölçümdür. Kullanıcıların içeriğinizle etkileşime geçmesi işletmeniz için bir öncelikse, izlemeye değer bir diğeri, oturum başına ortalama sayfalarınızdır.
Anahtar kelime sıralaması ve arama trafiği: Anahtar kelime sıralamanızı ve arama trafiğinizi izleyerek, restoranınızın doğru kişiler tarafından bulunma ihtimalini ölçebilirsiniz.
Dönüşümler: Çağrı izleme yazılımı ve Google Analytics yardımıyla, restoranınız için telefonla yapılan rezervasyonlar gibi önemli dönüşümleri izleyebilirsiniz.
Temel performans göstergelerinizle ilgili verileri topladıktan sonra, restoranınızın neden iyi ya da kötü bu sonuçları sağladığını anlamak için bilgileri yakından analiz etmek de aynı derecede önemlidir.

Bu şekilde, performansı iyileştirmenin yollarını doğru bir şekilde belirleyebilir ve gerçek verilere dayalı bir eylem planı geliştirebilirsiniz. Ve unutmayın – KPI’ları oluşturmak ve izlemek ne kadar önemli olursa olsun, restoranınız için kapsamlı bir hedefe bağlı olmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)