Restaurant KPI’ları (Anahtar Performans Göstergeleri)nedir?

KPI’lar nedir? (Anahtar Performans Göstergeleri)
Temel Performans Göstergeleri (veya Öncü Göstergeler) olarak da bilinen KPI’lar, restoranınızın hedeflerine ulaşma yolunda olduğunu göstermeye yardımcı olan ölçülebilir veri noktalarıdır. TPG’ler ayrıca, değmeyen bir şeye çok fazla zaman ve para harcayıp harcamadığınızı belirlemenize ve buna göre odaklanmanızı önceliklendirme nize yardımcı olacaktır.

Restoran KPI’larının listesi uzundur ve hepsi sizinle alakalı olmayacaktır. Buradaki anahtar, kapsamlı hedeflerinizle en alakalı KPI’ları seçmektir – yanlış olanlara odaklanmak restoranınız için maliyetli olabilir.

Size zaman kazandırmak için, restoran yöneticileri için en önemli olduğuna inandığımız TPG’lerin bir listesini daralttık.

Restoranınız için en önemli KPI’lar
Bir restoran yöneticisinin potansiyel olarak izleyebileceği birçok farklı ölçüm vardır. Bu listeyi sıralamayı kolaylaştırmak için üç kategoriye ayırdık: satış ve karlılık, müşteri deneyimi ve pazarlama.
Tüm bunları hemen şimdi rapor etmeniz veya mutlaka anlamanız gerektiğini hissetmenize gerek yok. Bunun yerine, bunu yararlı, yer imlerine eklenebilir bir kaynak olarak kabul edin. Genel olarak, restoran KPI’ları aşağıdaki kategorilere girer:

Satış ve karlılık KPI’ları
Her restoran, hem yönetim hem de personel dahil olmak üzere, yalnızca çalışanları kadar iyidir. İşçilik maliyetleri, herhangi bir kuruluştaki en yüksek maliyetler arasında olma eğiliminde olduğundan, personelinizin ne kadar üretken olduğu ve ne kadar satış getirdikleri hakkında bir fikrinizin olması önemlidir.

Benzer şekilde, yüksek çalışan devir hızı üretkenliği ve sonucu etkilediğinden, çalışanların işe bağlı ve mutlu olmalarını sağlamak çok önemlidir. Raporlama özelliğimizin işçilik maliyetleri ve gelirler hakkında daha iyi bir genel bakış elde etmenize nasıl yardımcı olabileceğini inceleyin.

1. Nakit akışı
Başarılı bir restoranı başlatmak ve işletmek için pek çok şey gerekir – iyi yemek, kararlılık ve doğru personel tutkusu, ancak en iyi planlanmış planlar tek bir ana bileşen olmadan hiçbir yere varamaz. Ve bu nakit.
Restoran olarak takip etmeniz gereken en önemli şeylerden biri, restoranınıza giren ve çıkan para miktarı ve elinizde ne kadar nakit olduğudur. Nakit akışınızı düzenli olarak değerlendirmiyorsanız, restoranınızı başarısız olması için elinden geleni yapıyorsun demektir.
Nakit akışını hesaplamanıza yardımcı olacak formül şu şekildedir:
Nakit akışı = nakit başlangıcı – biten nakit

2. Satılan malların maliyeti
Satılan malların maliyeti (veya COGS), menü öğeleriniz için sarf malzemeleri ve iyi malzemeler satın almaya giden para miktarını ölçmenize yardımcı olur. Restoranınızın kârını hesaplamayı düşünmeden önce, satılan malların maliyetini bilmeniz gerekir.

SMM’yi şu şekilde hesaplayabilirsiniz:
SMM = başlangıç ​​envanter + dönem boyunca satın alma – envanter bitirme

3. İşçilik Maliyeti Yüzdesi
Bu bir başka kritik restoran KPI’sıdır. Özetle, maliyetlerinizi satışlara karşı ölçmenize yardımcı olur, böylece restoranınızın giderlerini daha etkili bir şekilde nasıl yönetebileceğiniz konusunda daha güçlü bir fikir edinebilirsiniz. Maliyetlerinizi doğru bir şekilde hesaplayarak, kırmızı bayrakları görebilir ve proaktif olarak ayarlamalar yapabilirsiniz.
İşte işçilik maliyeti yüzdesi için kolay bir denklem:
İşçilik maliyeti yüzdesi = harcanan miktar / toplam satış * 100

4. Kullanılabilir iş istasyonu saati başına gelir
Kullanılabilir sandalye saati başına gelir (genellikle RevPASH olarak adlandırılır), restoranınızdaki her bir sandalyenin ne kadar etkili bir şekilde gelir getirdiğini hesaplarken zamanı hesaba katan günlük / saatlik bir hesaplamadır. Cornell Üniversitesi’nde Dr. Sheryl Kimes tarafından geliştirilen RevPASH’in restoran endüstrisindeki en iyi başarı ölçütlerinden biri olduğu düşünülüyor.
RevPASH şu şekilde hesaplanır:
RevPASH = toplam gelir / sandalye sayısı * çalışma saatleri

5. Tablo devir hızı
Zayıf bir masa devir hızı, restoranınızın kar marjları için zararlıdır, bu nedenle bu belirli metriği yakından takip etmek önemlidir. Müşterilerinizin yemek deneyiminden tam anlamıyla keyif almalarını sağlamak için masa değişim hızınızın en uygun şekilde zamanlandığından ve yeni partilerin oturmak için beklemediğinden emin olmak isteyeceksiniz.
Tablo devir oranınızı şu şekilde hesaplayabilirsiniz:
Tablo devir hızı = zaman periyodu / o zaman periyotunda sunulan tablo sayısı

6. Ortalama masa doluluğu
Bu metrik, belirli bir süre boyunca restoranınızı ortalama olarak kaç müşterinin ziyaret ettiğini gösterir.
Bunu nasıl hesaplaya cağınızı aşağıda açıklanmıştır:
Ortalama masa doluluğu = dolu masa sayısı / mevcut toplam masa sayısı

7. Kişi başına harcama
Bu metrik, alışveriş yapanların mağazanıza ortalama olarak ne kadar harcadığını gösterir. Kişi başına harcamanızı bulmak için şu kolay formülü kullanın:
Kişi başına harcama = toplam gelir / müşteri sayısı

8. Çalışan devir hızı
Bu, restoranınızdan belirli bir süre ayrılan çalışanların yüzdesini ifade eder. Yeni çalışanları bulma, işe alma ve eğitme ile ilgili harcamaları hesaba kattığınızda, ortalamanın üzerinde bir çalışan devir oranı restoranınız için pahalı bir sorun olabilir.

Çalışan devir oranınızı hesaplamanın formülü şu şekildedir:
Çalışan devri = dönem içinde ayrılan çalışan sayısı / ortalama çalışan sayısı * 100

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)