OTELDE UYGULANAN 8 FARKLI YEMEK SERVİSİ ÇEŞİDİ

Otellerde Uygulanan Farklı Yemek Servis Çeşitleri

1. Gümüş Hizmet Tarzı
2. Amerikan Hizmet Tarzı
3. Açık Büfe Servis Tarzı
4. Fransız Hizmet Tarzı
5. Rus Hizmet Tarzı
6. Gueridon Hizmet Tarzı
7. Tepsi Servis Tarzı
8. Self Servis

  • Kafeterya Hizmeti

1. TABAK SERVİSİ
Gümüş servis bir servis şeklidir, yemekler misafirin sol tarafından servis kaşığı ve çatalı ile ikram edilir ve misafirin tabağına aktarılır, içecekler ise sağ taraftan servis edilir. Resmi bir hizmet olarak kabul edilir.
Bu yemek servisi yöntemine İngilizce servisi de denir. Burada sunucu, yiyecekleri servis ederken saat yönünün tersine hareket eder. Bu tür bir hizmet lüks restoranlarda uygulanmaktadır.

2. AMERİKAN SERVİSİ
Amerikan Servisi, servis tarzının basit ve gayri resmi bir şeklidir. Kaplama hizmeti olarak da adlandırılır. Amerikan yemek servisinde, yemekler mutfak personeli tarafından mutfakta düzgün bir şekilde kaplanır ve misafirin örtüsüne sağ taraftan yerleştirilir. Garson, servisi hızlandırmak için en az üç tabak dolusu tabak taşıyabilmelidir.

3. BÜFE SERVİSİ
Büfe, yiyeceklerin masalarda sergilendiği bir self servistir. Misafirler, masanın başına istiflenmiş tabakları alırlar ve büfenin dikkatini kendilerine ya da kendilerine yardım etmeleri için rica ederek ilerlerler. Stand-up büfelerde misafirler ayakta durmaya ve yemek yemeye zorlanırlar.

4. FRANSIZ SERVİSİ
Fransız Servisi, Aile servisi olarak da bilinir. Fransızca’da bu hizmet, aile pansiyonlarında ve ziyafetlerde bulunur, Her misafire yemeğin kendisine yardımcı olması için sol taraftan sunulur. İki ila üç kişilik küçük bir parti için.
Kendileri tarafından sipariş edilen yemekler, misafirlerin kendilerine yardımcı olması için servis gereçleri ve tabaklarla birlikte masaya yerleştirilir.

5. RUS SERVİSİ
Rusça hizmeti çok ayrıntılı bir hizmettir ve Büfe hizmeti olarak da adlandırılabilir. Bu tarzda büyük eklemler, rosto kümes hayvanları, bütün balık vb.
Bu hizmette özenli garnitür ev sahibine sunulan bir tabağa özenle dizilir, tekrar büfeye götürülür, oyulur, porsiyonlara bölünür ve servis kaşığı ve çatalla misafirlere servis edilir.

6. GUERIDON SERVİSİ
Bu Gueridon servisine Trolley servisi de denir. Bu servis tarzında yemekler, konukların önünde bir arabada hazırlanır, oyulur, giydirilir veya alevlenir ve servis kaşığı ve çatalı ile servis edilir. Mağazacılık için çok etkili bir araçtır.

7. TEPSİ SERVİSİ
Tepsi servisi, yemeklerin misafirler tarafından sipariş edildiği ve düzgün bir şekilde porsiyonlanıp gerekli çatal bıçaklarla bir tepsiye dizildiği ve garsonlar tarafından odalarına/yataklarına/koltuklarına götürüldüğü bir yemek servisi işlemidir. Bulaşıkların sıcaklığını korumak için özel tepsiler mevcuttur. Bu tarz oda servisi, hastaneler, uçuşlar ve kurumsal yemek hizmetleri uygulanmaktadır.

8. SELF SERVİS
Servis elemanlarının misafirlere hizmet vermediği en basit servis şeklidir. Müşteriler, tüketmek istedikleri yemekler konusunda kendilerine yardımcı oluyorlar.
Self servis ayrıca aşağıdaki türlere ayrılır:
• Kafeterya servisi.
• Counter servis.
• Otomat hizmeti.

KAFETERYA HİZMETİ
İki tür kafeterya hizmeti mevcuttur:
a) Geleneksel Kafeterya Hizmeti
Bu hizmet şekli, kurumsal ve endüstriyel catering işletmelerinde yaygın olarak takip edilmektedir. Sırayla görüntülenen çeşitli sıcak ve soğuk yemekleri içeren düz bir sayaç hattından oluşur.
Müşteri hattın bir ucundan başlar, bir tepsi alır ve sahip olmak istediği yemekleri seçerek tezgahın uzunluğu boyunca hareket eder.
Tezgahın sonunda oturan kasiyer, faturayı keser ve ödemeyi tahsil eder. Yemekler önceden ödenmişse bu gerekli değildir. Normalde servis tezgahı yemek alanından ayrıdır.
b) Serbest Akış Kafeterya Hizmeti
Modern serbest akışlı kafeterya sisteminde, tezgahlar sunulan yemeklerin türüne göre ayrılır – sıcak veya soğuk, mezeler, çorbalar, ekmek, sandviçler, girişler, salatalar, makarnalar vb.
Müşteriler diledikleri zaman diledikleri servis noktasına yemek seçip ödeme yöntemi ile çıkış yapabilirler. Bu sistemde tezgahlar düz bir çizgide değil, sunulan tabak sayısına ve mevcut alanın şekline ve boyutuna bağlı olarak içi boş kare, U, kademe veya testere dişi vb. şekillerde düzenlenir.
Tüm bu yemek servisi yöntemleriyle, otel odasında, uçakta, hastanede vb. misafirlere yiyecek ve içecek servisi yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)