Müşteri deneyimi performası nasıl hesaplanır?

Müşteri deneyimi KPI’ları nasıl hesaplanır?

En son ne zaman öneri olmadan yeni bir restoran denediniz? Kesinlikle!

Müşterilerin% 97’si, satın almadan önce online yorumları okurken, neredeyse yarısı 4 yıldız veya daha iyisine güveniyor. Benzer şekilde, müşteri memnuniyeti, ister Michelin yıldızlı bir restoran ister küçük, yerel bir kafe işletiyor olsun, her restoran yöneticisinin listesinin en üstünde olmalıdır. Müşteriler oy kullanırken ödediklerine bakıp aldıkları hizmet karşılığında karar verirler.  Geri gelmelerini sağlamak için ve teşvik etmek için gülümseyen ve verimli bir personel ekibi gereklidir.

1. Online incelemeler
Çevrimiçi yorum sayısının yanı sıra Google My Business, Facebook, Tripadvisor ve yemek sepeti, getir yemek, ortalama yorum puanları da izlenecek önemli ölçümlerdir.

2. Müşteriyi elde tutma oranı
Restoranınızın müşteri elde tutma oranı, belirli bir sürenin başında sahip olduğunuz sayıya göre tuttuğunuz müşterilerin yüzdesidir.

İşte bunu nasıl hesaplarsını?

Müşteri tutma oranı = bir dönemin sonundaki müşteri sayısı – o dönem içinde kazanılan yeni müşteri sayısı / o dönemin başlangıcındaki müşteri sayısı * 100

Bu KPI, yeni müşteriler edinmenin maliyetini düşündüğünüzde büyük bir değere sahiptir. Restoranınızı büyütmeye devam etmek için, yeni müşteriler çekmenin yanı sıra kaybettiğiniz her müşteriyi telafi etmeniz gerekir. Müşteri tutma oranınız aynı zamanda mevcut müşterilerinizin ne kadar sadık olduğunu ve müşteri hizmetlerinizin ne kadar iyi olduğunu ölçmenize yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)