En Popüler Bulut Mutfak Modelleri İçin Hızlı Bir Rehber

Sizlere özellikle Avrupa ve amerika’da popüler olan Bulut mutfak modelleri üzerinde bir derleme hazırladım. Aşağıdakiler, bulut mutfak modellerinin en popüler çeşitlerinden bazılarıdır. Bulut mutfaklar inşa etmeyi düşünüyorsanız, hangi modeli seçmeniz gerektiğini anlamak için  okuyacağınız yaralı bir yazı hazırladım.

1) Gayrimenkul Kiralama Modeli: Az kullanılan mülkleri kiralıyorsunuz, bunları birden fazla ortak mutfağa dönüştürüyorsunuz ve yoğun nüfuslu alanlara yakın diğer mevcut F&B markalarına kiralıyorsunuz. Model, gayrimenkulün pahalı olduğu yerlerde iyi çalışıyor ve perakende olmayan bir alana taşınarak marka için önemli tasarruflar sağlıyor. Uberin sahibi olduğu Travis Kalanick’in Bulut Mutfakları bu model için önemli bir örnektir. Bu, gayrimenkulleri kiralamak, bunları kullanılabilir mutfaklara dönüştürmek ve bir mutfak ağına dönüştürmek için büyük ön yatırımlar gerektirir. Bu modeli profosyonel yönetebilirseniz sizin için iyi bir yatırım olabilir.

Bu iş modelinde, gelir paylaşımı ve  sabit aylık kiraya uygulayabilirsiniz. Özellikle gelir paylaşımı modelinde Tüm markaların satışlarını kontrol altında tutabilmeniz için ciddi bir teknoloji alt yapısı yatırımı yapmanız gerekebilir.

2) Kendi Sanal Restoran Markaları: Birden bölülümlerle, büyük bir mutfak oluşturursunuz ve kendi yiyecek ve içecek markalarınızı yaratırsınız. Bu aynı zamanda mutfak inşa etmek için önceden yatırım gerektirir, ancak markalara sahip olduğunuz için brüt kar marjınız daha yüksektir. Ayrıca, büyüme hızını da kontrol edebilirsiniz. Burada önemli olan, bu rotaya gitmek istiyorsanız F&B marka oluşturmada ilk yüzde 1 içinde olmanız gerektiğidir. Hindistan’ın Rebel Foods ve Pakistan’ın yakın zamanda piyasaya sürülen Byte’ı büyük ölçüde bu modelde, Türkiyede kurulan Paket Yemek te bu modele yakındır.

Bu modele yönelik en büyük tehdit, sipariş üretimi için üçüncü taraf platformlara bağımlılıktır. Kendi dijital kanallarınızı oluşturmak ve sahiplenmek çok önemlidir, aksi takdirde üçüncü taraf platformlar bu markaları kendileri veya ortakları aracılığıyla çoğaltabilir ve uygulamalarındaki trafiği, markalarınızın aksine kendi markalarına yönlendirebilir. Hem Rebel Foods hem de Byte, kendi dijital kanalları aracılığıyla çalışır ve kendi dağıtım operasyonlarına da sahiptir.

3) Operasyonlar / Mutfak verimlilik modeli: Birden fazla istasyonla büyük bir mutfak oluşturursunuz ve ardından mevcut markalarla ortaklık kurarsınız ve onlara sadece mutfak alanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tüm operasyonlarını ve tedarik zincirini de devralırsınız. Düzinelerce markayı devralacağınız ve personeliniz diğer markalar için yiyecek hazırlayacağı için bu, mutfak operasyonları ve tedarik zinciri hakkında derin bilgi gerektirir. Farklı markaların hızla ölçeklenmesini ve farklı coğrafyalarda daha hızlı piyasaya sürülmesini sağlar. Bu durumda bulut mutfaklar marka sahibine% 5-15 telif ödeyerek geri kalanını kendileri ve tüm işletme maliyetleri için saklar. Bu alandaki bazı oyuncular, ön maliyetlerinin bir kısmını karşılamak için markalara ön ödeme olarak büyük miktarda para da alıyor.

Basit bir deyişle, bu oyuncular bulut mutfak ağları aracılığıyla bu markaların yalnızca teslimat franchise’larını inşa ediyorlar. BAE merkezli Kitopi bu model etrafında inşa edilmiştir. Pakistan’da Hotpod adlı bir girişim de işini aynı model etrafında kurdu.

4) Üçüncü Taraf Platformlar: Deliveroo, Talabat gibi üçüncü taraf yemek dağıtım şirketlerinin bulut mutfakları bir süredir ortalıkta. Bu platformların üzerinde oturdukları ve paket servis yarıçapını azalttıkları devasa verilerle, platform markalı mutfaklar aracılığıyla erişimlerini artırmak için platformlarındaki mevcut markalarla ortaklık kurarak daha fazla sipariş almalarına olanak tanır ve ayrıca teslimat sürelerini kısaltarak genel sisteme verimlilik kazandırırlar. . Bu platformlar için dağıtım ağları ve veriler bu durumda en büyük avantajdır.

Dört modelin hepsinde en önemli hususlardan biri mutfak için yer seçimidir. Bugün en büyük sipariş kaynaklarından biri, çoğu F&B markası için üçüncü taraf toplayıcılardan geliyor ve her bir satış noktası için sınırlı bir yarıçap ve kapsama alanı var. O kadar iyi planlamazsanız, platform siparişlerini alamazsınız.

Ayrıca, F&B marka sahibinin sahip olabileceği önemli stratejik varlıklardan biri de sipariş kanalı. Bu olmadan, model, restoranların insafına kalmasına çok benzer şekilde üçüncü taraf platformlara karşı savunmasız kalacaktır. Üçüncü taraf platformlar sadece karlılığı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda marka ile müşteri arasına bir perde koyarak verilerin sahipliğini de korur.

Bulut mutfaklar ve sanal markalar, girişimcilerin mevcut markalarını ölçeklendirmelerine ve test etmek, öğrenmek ve büyümek için aynı anda birden fazla yeni marka başlatmalarına izin verdi. Büyümelerini hızlandırmak için sanal mutfak stratejilerine odaklanmayan daha büyük markalar bu mega trende kaybedecek.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)