Bulut Mutfak Sahiplerinin Satışları Artırmak İçin Bilmesi Gereken 8 Pazarlama Fikri

Bulut mutfak, günümüzde yiyecek içecek sektöründe en hızlı büyüyen segmentlerden biri haline geldi. Araştırmaya göre, küresel bulut mutfak pazarının% 17,2 YBBO ile 2026 yılına kadar 2,63 Milyar ABD Dolarına ulaşması bekleniyor. Bulut mutfak işi, işi kurmaktan, depolamaya, sağlam bir teslimat yapısı kurmaya kadar, hızlı büyüme sağlar ve geleneksel bir restorandan daha düşük ayak izine sahiptir.

Bir bulut mutfak işi başlatmak nispeten basit olsa da, diğer tüm restoran işletmeleri gibi, satışların beklentilerinizi karşılayamayabileceği olasılıklar vardır. Bu nedenle, bir bulut mutfak işi kurarken gerekli operasyonel süreçleri izlemenin yanı sıra, operatörler genel satışları artıracak ve müşterileri elde tutmaya yardımcı olacak etkili pazarlama stratejileri benimsemelidir.

Online Satışlarınızı Artırmak için Bulut Mutfak Pazarlaması İpuçları

Bulut mutfaklar, girişim için kazançlı bir alan olsa da, markanızın görünürlüğünü artırmak ve rekabet avantajı elde etmek için yeterli önlemleri almalısınız. Daha fazla müşteri çekmek ve çevrimiçi satışlarınızı artırmak için bu yararlı ipuçlarınımızı izleyin.

1. Çevrimiçi Sipariş Sisteminizi Optimize Edin
Bir bulut mutfak işletmesinde, alınan siparişlerin çoğu web sitesi / mobil uygulama üzerinden alınır. Bu nedenle, bu kanallardaki ortalama sipariş değerinizi artıracak stratejiler oluşturmak çok önemlidir. İyi bir web sitesine ve / veya mobil uygulamaya yatırım yapmak, daha fazla müşteri çekmek ve toplam geliri artırmak için çok önemlidir.

Mükemmel görseller, hızlı yükleme süresi, net ve öz bir menü ve mobil cihaz kolaylığı, göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli hususlardır. Online sipariş sisteminiz, potansiyel müşterilerinize restoranınızın genel bir resmini verir. Bu nedenle, yemeklerinizin çekici görsellerini sunmak ve tıklanabilir ve daha fazla müşteri çeken, okunması kolay bir menü listelemek çok önemlidir. Daha fazla müşteri çekmek için ‘Şimdi Sipariş Verin’ veya ‘Özel Teklif almak için Kaydolun’ gibi menüye özellikleri ekleyin.

2. Özendirici Programlar
Müşteriler, cazip indirimler ve teklifler sunma olasılığı yüksek olan online kanalları tercih etme eğilimindedir. İlk online siparişlerini verdikleri andan itibaren, doğrudan bildirim göndermek için e-posta adresi ve / veya iletişim numarası gibi bilgileri takip edebilirsiniz. Tekrar eden işler oluşturmak ve daha iyi satış yapmak için müşterilerinizi sadakat ödülleri, indirimler, özelleştirilmiş teklifler, tavsiye programları gibi farklı promosyon teklifleriyle teşvik edin.

Benzer şekilde, özelleştirilmiş teklifleri düzenlemek için en çok sipariş çeken kaynağı, en popüler ödeme yöntemlerini, en çok satan yemekleri vb. Analiz edebilirsiniz. Bu önlemleri almak, daha fazla müşteri satmaya ve elde tutmaya yardımcı olacaktır.

3. Sadık müşterileri ödüllendirin
Daha fazla müşteri çekmenin yanı sıra müşteriyi elde tutmaya odaklanmak, bulut mutfak işinin uzun vadeli başarısı için çok önemlidir. İnanılmaz bir pazarlama stratejisi, sadık müşterilerinizi, tekrar eden işler oluşturan ve toplam geliri artıran müşteri sadakat programları aracılığıyla ödüllendirmektir.

Sadakat programları, müşterilerinize sipariş verirken ek bir teşvik sağlar ve otomatik hatırlatıcılar göndererek markanızın akılda kalmasını sağlar. Sadık müşterilerinizi ödüllendirmek ve çevrimiçi olarak verdikleri her siparişte deneyimlerini geliştirmek için mükemmel bir sadakat programı oluşturun. Bu, müşteri katılımını artırmada önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, onlara nasıl puan kazanacaklarının yanı sıra sadakat programını maksimum potansiyeline nasıl kullanacakları konusunda net talimatlar verin. Bağlılık programları yalnızca müşteri sadakati oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda ortalama sipariş boyutunu artırmaya da yardımcı olur.

4. Web Sitesini Optimize Edin
Bir Bulut mutfak işletmesi için, göze çarpan bir online varlığa sahip olmak son derece önemlidir. Düzgün tasarlanmış ve optimize edilmiş bir restoran web sitesi, müşterilerle uygun bir etkileşim yaratır ve restoranınızın satışlarını artırmada belirleyici bir faktör olur. Ayrıntılı bir menü, dağıtım kanalları, yardım hattı numaraları, müşteri incelemeleri ve derecelendirmeler gibi web sitesinde gerekli tüm bilgileri ekleyin.

5. Site ve Aplikasyonunuzu Arama Motorlarında Optimize Edin

Web sitesi Aplikasyonunuzu optimizasyonu için, Google Anahtar Kelime Planlayıcı SEO ve Google Arama Trendleri (Google Keywords Planner and Google Search Trends) gibi araçlarla en son arama trendlerini takip edin. Tüm birincil anahtar kelimeleri web sitesi sayfalarınıza ekleyin ve restoranınızın Google My Business hesabının güncel olduğundan emin olun. Web sitenizi mobil cihazlar için optimize etmeyi unutmayın.

6.Üçüncü Taraf Platformlarla Pazarlamak (Market On Aggregator Platforms)

Online gıda toplayıcı pazar yerleri ideal olarak bulut mutfak işinizi tanıtmak için en iyi platformlardan biridir. Eve teslimat seçenekleri arayan müşterilere ulaşmak için online paket servis platformlarıyla entegre edin. Yemek Sepeti, Getir, Zomato ve Tıklagelsin gibi. gibi yiyecek toplayıcı hizmetleri geniş bir hedef kitle arasında popüler olduğundan, bulut mutfak markanızı bu platformlarda listelemek kritik hale gelir.

Toplayıcı tabanlı platformlar, sipariş başına daha yüksek bir gelir yüzdesi talep etse de, yalnızca teslimat yapan restoranlar markalarını bu platformlarda tanıtarak büyük fayda sağlayabilir. Yeni kurulan markaların daha iyi görünürlük elde etmek ve daha fazla müşteri çekmek için işlerini bu portallarda tanıtması önerilir.

Toplayıcı tabanlı platformlarda pazarlama, veri merkezlidir ve bu nedenle bulut mutfaklar, hedefe özel kampanyalar oluşturabilir ve daha fazla sipariş toplayabilir. Çok markalı bir bulut mutfak işi yürütüyorsanız, bu platformlardaki tüm markaların benzersiz bir kimliğini oluşturun ve müşterinizin etkinliğini takip ederek değerli bilgiler edinin.

7. Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın
Bulut mutfak işinizin sosyal medya platformlarında listelenmesi, satışları artırmak ve müşteri katılımını artırmak için gereklidir. Markanızın erişimini artırmak için işletmenizin Facebook, Instagram, Twitter, Pinterest vb. Gibi tüm büyük sosyal medya platformlarındaki varlığını işaretleyin. Potansiyel müşterileri çekmek için ücretli reklam kampanyaları yürütün.

Yiyeceklerin teslimat için nasıl hazırlandığını ve paketlendiğini gösteren resim ve videolar yayınlayın. Benzer şekilde, güvenli ve hijyenik bir kapı teslimatı sağlamak için bulut mutfağınızın benimsediği güvenlik ve hijyen prosedürlerini iletebilirsiniz. Bu tür promosyon fikirleri ayrıca müşterinin güvenini kazanacak ve onlar üzerinde olumlu bir etki bırakacaktır.

Bulut mutfak işinin tamamı uzaktan çalıştığından, mevcut müşterilerinizle çevrimiçi etkileşim kurmak ve daha iyi görünürlük oluşturmak ve daha fazla müşteri çekmek için pazarlama kampanyaları yürütmek çok önemlidir. Müşterinin çevrimiçi sipariş yolculuğundaki tüm temas noktalarını içeren çok kanallı bir bulut mutfak pazarlama stratejisi, uzun vadede yardımcı olacaktır. Pazarlama oyununuzun seviyesini yükseltmek ve çevrimiçi işinizi geliştirmek için bu etkili bulut mutfak pazarlama ipuçlarından yararlanın.

8. Paketlemeye Odaklanın ve Standartlaştırılmış Bir Teslimat Prosedürüne Sahip Olun

Paketleme, yemek dağıtımının, restoranın teslimat satışlarını artırabilecek veya azaltabilecek kritik bir yönüdür. Yiyecekleri dökülmemesi ve iyi durumda olması için iyice paketlediğinizden emin olun. İdeal olarak, yemek restoranda servis ediliyormuş gibi hizmet verebilmek sizi ayrıcalıklı kılacaktır.

Ayrıca restoranınız için bir marka hatırlatma oluşturmak için size özel hazırlanan ambalajdan da yararlanabilirsiniz. Restoranın logosu ve temasının ambalaj üzerinde sizi yansıtması gerekir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)