Bulut Mutfak İşletmesi Yürütürken Kaçınılması Gereken 8 Tuzak

İşletme dışındaki yemek dağıtım hizmetleri, F&B endüstrisinin dinamiklerini değiştiren en son trend. Bir araştırmaya göre, çevrimiçi yemek dağıtım pazarı 2025 yılına kadar 200 Milyar $ değerinde olacak.

Üçüncü taraf gıda dağıtım platformlarının ortaya çıkması, 2. ve 3. seviye şehirlerdeki yemek dağıtım hizmetlerinin büyümesini daha da hızlandırdı. Teknoloji odaklı teslimat platformu aynı zamanda Bulut mutfaklar, sanal restoranlar, hayalet mutfaklar ve yalnızca teslimat yapan restoranlar olarak da bilinen bulut mutfaklara olan talebi artırdı. Bu çok yönlü model, düşük sermaye yatırımı, hızlı geri dönüş süreleri, sınırlı insan kaynakları, hedef odaklı pazarlama, müşteri edinme kolaylığı gibi sürdürülebilir dinamikleri nedeniyle popülerlik kazanıyor.

Ancak, önemli avantajlara rağmen, bazı katkıda bulunan faktörler bulut mutfağını mahvedebilir. iş ve başarısızlığa yol açar. Hadi bu sektörde  oluşabilecek bazı yaygın hataları ortaya çıkaralım.

Bulut yada Hayalet Mutfağınızı Mahvedebilecek Yaygın Hatalar
Bulut mutfaklar istikrarlı dinamiklere ve çok sayıda avantaja sahipken, yalnızca teslimat yapan restoran oyununu seviyelendirmek için operatörlerin kaçınması gereken bazı yaygın hataları söyle özetleyebiliriz:

 

1. Uygun Altyapının Oluşturulmaması
Herhangi bir hayalet mutfak işinin başarısı veya başarısızlığı, restoran personeli tarafından operasyonel prosedürlerin ne kadar verimli bir şekilde takip edildiğine bağlıdır. Çoğu zaman, bulut mutfak operatörleri Standart İşletim Prosedürleri (SOP’ler) oluşturmanın önemini ihmal ederler ve bu da kötü yönetime ve operasyonlar üzerinde kontrol eksikliğine yol açar.

Bir bulut mutfak işletmesinin uzun vadeli başarısı için SOP’ları takip etmek şarttır. İyi tanımlanmış SOP’ler, yalnızca teslimat yapan restoran işletmelerinin temel işlemlerini standartlaştırabilir ve belirli hizmet standartları sunmalarına yardımcı olabilir. Tanımlanmış bir formül uygulamak, teslimat sürecini kolaylaştırmada ve işletmenin başarılı olması için çok önemli olan tutarlı kurallar geliştirmede son derece yardımcı olacaktır.

2. Yüksek Yiyecek Maliyeti
Yiyecek maliyetlendirmesi, yalnızca paket servisi yapan bir restoran işletmesini yönetmenin en kritik yönlerinden biridir. Olumlu dinamiklere rağmen, bir bulut mutfak işi bile şişirilmiş gıda maliyetlerine karşı savunmasızdır. Yiyecek hazırlama sürecinde standardizasyon eksikliği, zayıf envanter yönetimi ve aşırı israf, artan gıda maliyetlerinin önde gelen nedenlerinden bazılarıdır.

Standart bir yiyecek içecek maliyet sistemi kullanın ve envanter stoğunun açılıp kapanmasını izleyen, her satışı kaydeden ve gıda israfı veya aşırı stoklama açısından fark edilmeyen gizli maliyetleri analiz eden sağlam bir POS sistemine yatırım yapın.

3. Tutarsızlık
Tutarsızlık, çoğu zaman restoranların başarısız olmasının ve kalıcı olarak kapanmasının başlıca nedenidir. Daha fazla restoran online paket servisi modellerine döndükçe bulut mutfak alanındaki rekabet de artıyor. Bu nedenle bir bulut mutfak işletmesi için, yiyecek ve hizmet sunarken tutarlılık standartlarını korumak, müşteriyi elde tutma oranını artırmak ve müşteriler arasında marka sadakati oluşturmak için son derece önemlidir. Tutarlılık seviyelerini korumak için standart restoran operasyon yönergelerine sahip olduğunuzdan emin olun.

4. Etkisiz Menü fiyatlandırması ve planlaması
Yiyecek dağıtımı girişimleri için ilk kar marjları çok incedir. Üçüncü taraf platformlarla ortaklık, sipariş kapasitesini artırır, ancak kar marjını tüketen ağır bir komisyon biçiminde cezalarla birlikte gelir. Sonuç olarak, menü fiyatlandırması ve planlama bir bulut mutfağının başarısı için inanılmaz derecede önemli hale geliyor.

Menü için fiyatlandırma stratejileri oluşturmaya gelince, talep, yemek maliyetleri gibi faktörleri göz önünde bulundurun ve sipariş hacmine göre menüyü iyileştirin. Aynı şekilde, iyi performans göstermeyen öğeleri eleyebilir, menüde varyasyonlar getirebilir veya durum gerektiriyorsa fiyatınızı düşürmeyi seçebilirsiniz.

5. Kötü Finansal Planlama
Bir bulut mutfak işini başlatmanın maliyeti geleneksel bir restoran formatından daha düşük olsa da, sonuç olarak önemli bir finansal planlama olmadan başarı şansı düşüktür. Bir bulut mutfak restoranını işletmek için ihtiyaç duyduğunuz işletme sermayesini küçümsemek, çoğu zaman işletmelerin yaptığı en büyük hatalardan biridir.

Bulut mutfak işinde en büyük zorluk, başlangıç maliyetleri değil, operasyonları ölçeklendirmek ve pazar payını genişletmek için gereken önemli finansal destektir. Uygun bir iş planı oluşturmayı düşünün ve temel maliyetleri karşılayan belirli bir işletme sermayesi ayırın. Ayrıca, beklenmedik durumlar için fon ayırmak için bir acil durum planı oluşturun.

6. Yeterli Teknoloji Kullanmamak
Teknoloji, Bulut mutfak işi büyütmenin en önemli yönlerinden biridir. Restoran teknolojisine ve gelişmiş ekipmanlara yatırım yapmak, yemek yeme tesisinden ziyade bulut mutfak modeli için daha önemlidir. Düzgün bir sipariş sistemi, teslimat ağı, mutfak otomasyonu, lojistik desteği, müşteri hizmetleri ve izleme hizmetinin uygulanmasındaki başarısızlık, sanal bir restoranın genel verimliliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, daha fazla üretkenlik ve sürdürülebilirlik için teknoloji ve otomasyona yoğun bir şekilde harcama yapmak zorunludur.

7. Müşteri Etkileşimine girmemek
Bulut mutfaklar tamamen çevrimiçi model üzerinde çalıştığından, müşteriler onlarla yalnızca web sitesi veya teslimat uygulaması aracılığıyla etkileşime girebilir. Yeme-içme seçeneği olmadığından, sadece paket servisi yapan bir restoran müşteri algısını anlama fırsatına sahip değildir. Ayrıca, teslimat hizmetlerini üçüncü taraf bir sağlayıcıya yaptırarak, Bulut mutfaklar genellikle müşteri deneyiminin kontrolünü sağlar ve bu da müşterinin tekrarlanmasına neden olabilir.

İşletmeniz uzaktan çalıştığından, müşteri tabanınızı genişletmek ve güvenini kazanmak için kişisel bir dokunuş oluşturmak çok önemlidir. Müşterilerinizle doğrudan bağlantı kurmak için sosyal medya kanallarında ilgi çekici bir varlık oluşturun. Şeffaflığı geliştirmek için mutfakta çalışan restoran personelinizin resimlerini ve videolarını yayınlayın.

Doğrudan bildirimler veya müşterilerinize en son eklemeler, kurum içi gelişmeler veya özel teklifler hakkında bilgi veren e-posta uyarıları gönderin. Benzer şekilde, müşterilerinizin ilgisini çekmek ve harika bir deneyim sunmak için çekici içerikler sunarak ambalajınızda yenilik yapabilirsiniz.

8. Üçüncü taraf platformlarla yüksek komisyon oranları

Üçüncü taraf platformlarla yaptığınız anlaşmalarda marka ve işletme gücünüzü kullanarak komisyon oranlarında pazarlık edin ve alabileceğiz düşük oranlar sizin kârlılığınıza destek olacaktır. İşletmenizin müşteri feedbaclerini ve olumlu dönüşleri kullanarak Üçüncü taraf platformlarla sözleşmelerinizi iyi yapıp, hesaplaşmalarınızı doğru yapıp bir avukata danışmadan imzalamayın. Ayrıca pazarlamada mümkünse kendi aplikasyonunuz ve Web sitesi üzerinden satışınız yapmayı sağlayın.

Rekabetin aşırı derecede yoğun olduğu bir zamanda sadece paket servis yapan bir restoran işletmek, işinizi kötü bir şekilde mahvedebilecek daha ince temas noktalarını ihmal etmek için yer bırakmaz. Yukarıda sözü edilenler, işletmenizin başarısızlığına yol açabilecek bazı faktörlerdir. İşinizi yürütürken bunlara dikkat etmelisiniz. Yiyecek dağıtımının burada kalıcı olduğunu inkar etmek mümkün olmasa da, hayalet mutfakların açık bir geleceği var. Tüm operasyonel ve yönetimsel süreçleri kolaylaştırmaya yardımcı olacak doğru yönergeleri ve prosedürleri izleyin ve işinizi yeni zirvelere taşıyacak güçlü bir bulut mutfak yönetim sistemine yatırım yapmayı unutmayın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)