Otelinizin Benzersiz Satış Teklifini (UPS) Nasıl Tanımlarsınız?

Bir otelin benzersiz satış teklifi (USP) her şeydir. Rekabetin yüksek olduğu otelcilik pazarında, bir USP’ye sahip olmak sizi rekabetten ayıran şeydir ve sahip olduklarınızı isteyen belirli bir müşteriye odaklanmanıza olanak tanır.
Ama geliştirmeye nasıl yapacaksınız? Nereden başlamanız gerekir?

Seni herkesten bu kadar benzersiz kılan şeyin ne olduğunu nereden biliyorsun?
Bu makalede, otelinizin benzersiz satış teklifini geliştirmek için yapmanız gerekenlere göz atalım?

Rekabet Avantajınız Nedir?
İyi bir USP, rakiplerimize göre rekabet avantajına sahip olandır. Bizi onlardan daha iyi yapan şey bu. Kötü bir şekilde veya tuhaf bir şekilde benzersiz seniz, böyle bir şöhretiniz var ise; bu işe yaramaz.
En yakın rakiplerinize bir göz atın. Misafirlerinin ihtiyaçlarını nasıl karşılıyorlar? Neyi gerçekten iyi ve gerçekten kötü yapıyorlar? Bu sizin açınızdan biraz araştırma gerektirecektir, ancak bu sürecin önemli bir parçasıdır.
Ardından, performanslarını sizinkiyle karşılaştırın. Zaten belirli ihtiyaçları onlardan daha iyi karşılıyor musunuz? Sizi ayıran bir şey zaten var mı? Varsa, daha da çekici hale getirmek için ikiye katladığınız şey bu olabilir.

Hedef Kitleniz
Otelinize genellikle kimler oda rezervasyonu yapar? İdeal misafiriniz kim?
Bir müşteri profili oluşturun. Müşterileriniz hakkında bildiklerinizi yazın ve sonra neden sizin otelinizde konaklamak için seçtiklerini düşünün. Onların kişiselleşmiş özel taleplerini nasıl karşılıyorsunuz?
Öncelikle iç turizmde bölgede bir gösteri maç yada konser seyretmeye gelen misafir sizi mi  tercih ediyor? Ya da gelen misafirin öncelikle tercih ettiği otel hangisidir.
Ardından, rakiplerinize bir kez daha bakın ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarını belirleyin.

Lokasyonunuz
Lokasyonunuza bir göz atın. Yakınlarda ne var? Şehir merkezinin misiniz? Plaja, barlarasokağına, havaalanına yakınında mısınız?
Bulunduğunuz yeri ve ardından hedef pazarınızı ve onlara neyin cazip geleceğini düşünün. Hedef müşteriniz bir şehir molası istiyorsa, şehrin ortasında, yani mükemmel lokasyonda olduğunuz fikrini öne sürün. Ardından, otelinizin getirdiği tüm avantajları ayrıntılı olarak açıklayın – gece hayatından iki dakika uzaktasınız vb.
Oteliniz şehir dışında yada merkeze uzak ise o bölgede bulunmanın avantajlarını ön plana çıkarmanız gerekir.
Hedef kitleniz hangi pazar yada pazarlar olursa olsun, ihtiyaçlarını karşılayın. Misafir için resmi önceden çizip, çerçeveyi sizin önceden belirlemeniz gerekir. Misafirlere otelinizin neden uygun olduğunu ve tam olarak taleplerine karşılık verebileceğinizi iyi anlatmanız gerekir.

Konforunuz
Misafirler, fiyat aralığı ne olursa olsun konfor ararlar. Bir müşteri 3 yıldızlı bir otele baksa bile, yine de belirli konforları arıyor olacaktır. Öyleyse seninkini zorla. Senin otelin küçük bir otelde olsa bile konfor ve özelliklerinizi ön plana çıkarmanız ve vurgulamanız gerekir.
Örneğin, şömineli rahat bir barı olan küçük bir oteliniz var.

Oda ölçüleriniz büyükse ona vurgu yapın, yatak kalitelerinden bahsedin.Açık havuz varsa müşterilerinizin günlerini güneş altında dinlenerek geçirebilecekleri bir açık havuzdan bahsede bilirsiniz.
Size “rahatlık” olan her şey, ziyaretçilerinize de rahatlık sağlar. Bu yüzden otelinizin bu özel yönünü satmaya, ön plana çıkarmanıza  özen gösterin.
Unutmayın, iş yada seyahat için gelen misafir artık evindeki konforun dahada üzerinde bir konfor ve hizmet beklentisi vardır.. Otelinizin misafirin evinden daha konforlu olabilecek başlıklarınızı ön plana çıkarın.

Değeriniz
Her Tatil yada seyahatin maliyeti vardır. Bazen tatiller çok paraya mal olur. Bu nedenle, müşteriler her zaman en iyi teklifi ararlar. Otelinizin en ucuzu olması gerekmese de, değer sunması gerekir. Misafirin ödediği fiyatın karşılığında aldığı hizmetin açık olması gerekir.
Ayrıca çeşitli kampanya yada ilave hizmet i aynı fiyata sunarak oteli cazip hale getirebilirsiniz.
Rakiplerinizin sunduklarının ötesine geçen bir katma değer teklifiniz her zaman sizi öne çıkarır.
Ayrıca rakiplerinizin verdiklerinin bir üstünde ilave bir hizmet vermek sizi tercih nedeni için ön plana çıkarabilir.
Ne tür bir değer sunduğunuzu düşünün ve ardından bunu web sitenizde tanıtın.

Logonuz
Logonuz markanızın yüzünü temsil eder. Üstelik değerlerinizi ve bulunduğunuz otelin türünü gösterir. Lüks bir otel iseniz, kendini “evinizin konforu” olarak pazarlayan bir otelden çok farklı bir logoya sahip olması gerekir.
Özellikle internette, logonuz sizi tam anlamıyla başarıya ulaştırabilir yada sizi aşağıya çekebilir. Hedef kitle ve profilinize uygun sizi temsil eden bir logo tasarlayıp seçmeniz gerekir.

Rekabet avantajınız
İyi bir USP, mükemmel olduğunuz bir veya iki şeyi öne çıkarmalıdır. Beklentileri karşılaması ve hatta aşması ve başka hiçbir yerde erişilemeyen ayırt edici bir hizmet yada özelliğiniz olması gerekir.
Baskı olmadan!
Rakiplerinize bakın ve karşıladıkları hizmetleri ortaya çıkarın. Şimdi, gerçekten iyi olduğunuz bir veya iki unsura bakın. Hedef pazarınızın ihtiyaçlarını karşılamada zaten daha iyi misiniz? Rakiplerinizi açıkça gölgede bırakmıyorsanız, otel hizmetinizi daha çekici hale getirmek için nasıl geliştirebilirsiniz?

USP’nizi Misaifr ve hedef kitlenize anlatın
USP’niz pazarlama stratejinize aktarılmalı ve işinizin gelişimini yönlendirmelidir. Logonuzdan sosyal medyadaki varlığınıza kadar verdiğiniz her kararın açık bir tanıma ihtiyacı vardır ve USP’niz aracılığıyla sunduğunuz faydaları aktif olarak tanıtmalıdır.
USP’nizi iletmenin üç yolu
Web sitenizdeki gezinme menüsünün altına bir USP çubuğu ekleyin – ziyaretçilerinizin neden sizden satın almaları gerektiğini anında bilmeleri için USP ana konumunuzu verin.
E-posta imzaları, kartvizitler, broşürler, ad etiketleri, araçlar, işaretler vb. gibi tüm pazarlama malzemelerinize ekleyebileceğiniz cazip bir USP sloganı oluşturun.
Web sitenizin trafiğinin çoğunluğu ana sayfanızdan geliyorsa, sunduğunuz temel avantajları içeren özel bir blok oluşturun.

Test Et ve Hizmetleri Rafine leştir.

Verdiğiniz hizmetlerde misafirle birebir ilişkiye girerek memnuniyetlerini test edin, onlara USP’nizin rakiplerinize kıyasla nasıl olduğunu sorun. Rakiplerinize göre verdiğiniz hizmetlerin daha üt düzeyde olup olmadığını ve verdikleri ücretin karşılığının aldıklarına dair ikna olup olmadıklarını tespit etmelisiniz.
Ayrıca sizden başka hangi beklentileri olup olmadığını sorun yada beklentileri tespit edin.

Sonuç
USP’nizi(Unique Selling Proposition) geliştirdikten sonra, pazarlama kampanyalarınızı doğru yöne yönlendirmeye başlayabilirsiniz. Bir otelin USP’si stratejinize uyum sağlar ve daha fazla doğru müşteriyi hedeflemenize yardımcı olur.

Geliştirin, rafine edin ve büyümeye devam edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)