Otelcilik sektöründe GDS ne demektir?

Oteliniz gelecek misafirlerin yeterince ilgisini çekmekte zorlanıyorsa veya doğru türde konukları çekemiyorsanız, küresel bir dağıtım sistemine “Global Distribution System” kaydolmak size avantaj sağlayacaktır.

Küresel dağıtım sisteminin ne olduğunu veya daha fazla rezervasyon ve gelir elde etmek için en az birini nasıl kullanacağınızı bilmiyor musunuz? Bu makale de size bu konuda bilgiler vermeye çalışacağım, bu kanallar özellikle İş seyahatleri edenleri otelinize çekmenin en iyi yoludur.

Dünya genelinde her gün 600.000’den fazla seyahat acentesi, uçuşlar, oteller, araba kiralama ve destinasyon etkinlikleri için rezervasyon yapmak üzere şirketler adına GDS sistemine  bağlanmaktadır.
Global dağıtım kanalları; insanların ulaşım ve konaklama konusunda her türlü bilet & hizmet satın alma ya da kiralama ihtiyaçlarını daha hızlı ve ucuz olarak karşılamaları için oluşturulan dinamik data  bankalarıdır.

Booking.com ve Expedia gibi üçüncü taraf çevrimiçi seyahat acentelerinin (OTA) büyümesine rağmen, GDS, otelinizi küresel olarak kurumsal seyahat pazarına tanıtmanın bir numaralı yolu olmaya devam ediyor.

GDS, Global dağıtım kanalları; oteller ve diğer konaklama hizmeti veren pansiyonlar gibi seyahat rezervasyonu yapanlar ve tedarikçiler arasında dünya çapında bir kanaldır. Canlı ürün, fiyat ve kullanılabilirlik verilerini seyahat acentelerine ve çevrimiçi rezervasyon motorlarına iletir ve otomatik işlemlere izin verir.

GDS “Global Distribution System” genellikle kurumsal seyahat pazarına girmek için kullanılır çünkü otelleri, uçuşları ve araba kiralama hizmetlerini tek bir basit arayüzde sunma becerisine sahiptir. Personelleri için geziler düzenleyen birçok şirket, tercih ettikleri rezervasyon yöntemi olarak GDS’yi kullanmaktadır.

Küresel dağıtım sistemlerinin geçmişi, uçuş programlarını, kullanılabilirliği ve fiyatları takip etmek için daha karmaşık bir yöntemin gerekli olduğu 1960’lara dayanmaktadır.

1970’lerin başlarında GDS’ler, işletmeler arası (B2B) elektronik ticareti (şimdi daha yaygın olarak e-ticaret olarak bilinir) kolaylaştıran dünyadaki ilk şirketlerden bazılarıydı. Havayolları, seyahat acenteleri için rezervasyon sürecini otomatikleştirerek seyahat acentelerini daha üretken hale getirebileceklerini ve esasen onları havayolunun satış gücünün bir uzantısı haline getirebileceklerini fark etti.

Günümüzde kullanılan ana GDS sistemleri:

  • Amadeus
  • Galileo
  • Sabre
  • Worldspan ve Dhisco (eski adıyla Pegasus)

Bu data bankaları çok yönlü bir ağ oluşturarak hizmet sağlayıcının tüketiciye fiyat ve envanterini (kontenjan) sunması için özel giriş modülleri oluşturur. Böylece bir otel, havayolu, rent a car ya da diğer ulaşım firmaları tüm fiyat ve müsaitliklerini GDS kanallarına kullandıkları CRS (Central Reservation Systems) ile aktarabilmektedir. Hizmet sağlayıcıdan GDS kanalına yürütülen bilgi akışı aracısız ya da birden fazla aracılı ola bilir. Bu da pazarlama ve satışın kendine has becerisi ve vizyonu ile ilgilidir. Sadece CRS sistemleri geliştirmiş olan firmalar vardır ve örnekle otel ile GDS kanalının bağlantısını yapar. Böylelikle otel ya da diğer firmalar her bir GDS kanalı ile ayrı ayrı görüşmek ve anlaşmak zorunda kalmaz, tek bir CRS sisteminden birkaç farklı GDS kanalına fiyat ve müsaitlik gönderebilirler.

GDS kanalları nasıl satış yapar?

GDS kanalları yoğun olarak b2b çalıştıkları için öncelikle dünya genelinde 600.000’in üzerinde faaliyet gösteren ve ofis satışı ile belirli kitlelere hitap eden acentelere sistem alt yapısı sağlayarak, çeşitli ürünleri tek bir bağlantı ile sunar. Acenteler sistemleri üzerinden sorgulama yaparak müşterisi için online olarak rezervasyon gerçekleştirir. Bu aşamada acente kendisi bir voucher ya da bilet düzenleyebilir ancak bu oteller için gerekli değildir çünkü oteller doğrudan bağlantılı oldukları sistemlerden otomatik elektronik voucher almaktadırlar.

GDS kanalları ayrıca Online rezervasyon portalları olan; Orbitz, Travelocity, Priceline, Travelzoo, Expedia gibi b2c (son kullanıcıyı) hedefleyen web sitelerine de fiyat ve müsaitlik bilgisi sağlar. Hatta bazı web siteleri özel olarak bir GDS kanalının kendi satış portalı olabilir.

Komisyon ve ödemeler nasıl gerçekleşir?

Otel ya da diğer hizmet sağlayıcılar. Son satış fiyatlarını sisteme girerler. Bu satış fiyatları üzerinden gerçekleşecek her bir rezervasyon için komisyon oranı ve rezervasyon bedeli öderler. Rezervasyon komisyon oranları genelde satış acentelerinin kazançlarıdır ancak özellikle GDS kanalları kendi hizmetleri için rezervasyon başına bir sabit ücret uygularlar. Hatta bazı GDS kanalları yıllık katılım payı da almaktadır. Eğer GDS kanallarına bağlantıda 3. Bir firmadan CRS sistemi sağlanırsa bu sistem için de komisyon ödemek söz konusudur. Böylece bir otel GDS kanalları üzerinden rezervasyon aldığı zaman toplamda %15 gibi (-+) komisyon ödemesi yapar. Pratik olarak pek çok kanalın rezervasyon ödemesi müşteri tarafından doğrudan otele yapılır. Rezervasyonun gerçekleşmesi için müşteriden bir kredi kartı bilgisi alınarak otele gönderilmesi sağlanır ve otel iptal şartları doğrultusundan karttan ücret çekebilir ya da sadece provizyona tabi tutabilir ancak ödeme otelde gerçekleştikten sonra belirli bir periyotta otel komisyon ödemesini GDS kanalına gerçekleştirir.

Bu rezervasyon ve ödeme süreci günümüzde yaygın olarak kullanılan IDS kanalları (booking.com, Expedia.com, HRS.com) gibidir. Komisyon oranları ve müşteriden alınan ödeme gibi işlemler de benzerlik göstermektedir.

GDS kanalları nerelerde daha çok yaygındır?
GDS kanalları online satışın yaygın olarak tercih edildiği şehir otelciliğinde, Avrupa ve Amerika kıtasındaki konaklama ve seyahat taleplerinde yoğun olarak kullanılmaktadır ancak charter destinasyonlarında özellikle paket tur tatilleri için çok az kullanılmaktadır. Bunun en büyük nedeni tur operatörlerinin garantili satışlar ya da farklı satış stratejileri ile çok daha uygun fiyatlar alarak tatilciye daha avantajlı uçak dahil paketler sunmalarıdır. Online satın alıma henüz çok geçememiş pazar kitlesinin tercihlerinde de GDS kanallarının kullanılma oranları düşüktür.

GDS kanallarında yer almak gerekli midir?

Bir otel her ne kadar paket tur destinasyonlarında yer alsa da GDS kanallarında bulunmak pazarlama için önemlidir çünkü rezervasyon akışı olmasa bile online bulunurluğu artacağı için marka bilinirliğine doğrudan fayda sağlayacaktır. GDS kanallarında yer almanın maliyeti genelde gerçekleşen rezervasyonlara dayalı olduğu için de firmaya ilave bir maliyet yansımayacaktır. Ayrıca bazı acenteler GDS kanallarını kullandığı için rezervasyon akışına şüphesiz katkı sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise online fiyat istikrarıdır. IDS kanallarının farklı ülkelere farklı fiyat uygulamamaları gibi, GDS kanallarında da pazarlara göre farklı fiyat uygulaması yoktur. O nedenle paket tur destinasyonlarında yer alan ve farklı pazar fiyatı uygulan otellerin satış fiyatları olarak standart bir online fiyatlandırma oluşturmaları önemlidir. Hangi para biriminden olursa olsun fark etmez zira her bir online web sitesi günün kurundan fiyat çevirisi yapmaktadır ve otelin verdiği orijinal kur birimini dikkate alarak satış yapmaktadır.

GDS kanalları uzun yıllardır çalışmalarını yürüten yapılardır. Gelecekte ne gibi alternatif satış kanalları gelişir tahmin etmek zor ancak bu alternatif satış kanallarının daha az maliyetli ve daha hızlı olması özelliği ile online ve mobil olacağı açıktır.

Başlıca GDS sistemleri;

Amadeus GDS
Amadeus, 30 yılı aşkın süredir faaliyet göstermekte ve havayolları, oteller, demiryolları, seyahat acenteleri, tur operatörleri ve daha fazlasının işlerini yürütmelerine ve seyahat deneyimini iyileştirmelerine yardımcı olmak için kritik çözümler üretmektedir.
Amadeus, milyonlarca misafire ulaşma potansiyeli ile GDS’ler arasında en büyük küresel ayak izine sahiptir. Şirket, 190’dan fazla pazarda faaliyet göstermektedir ve 17.000’den fazla çalışanı vardır.

Sabre GDS
Sabre, havayollarının, otellerin ve seyahat acentelerinin işlerini büyütmelerine ve gezgin deneyimini dönüştürmelerine yardımcı olan lider bir teknoloji ve veri odaklı çözüm sağlayıcısıdır. Sabre, çevrimiçi seyahat acenteleri, kurumsal rezervasyon araçları, gelir yönetimi ve web ve mobil güzergah araçları için bir öncü olarak görülüyor. Sabre Travel Network, küresel işletmeler arası seyahat pazarıdır ve esas olarak GDS’den ve GDS ile entegre olan geniş bir çözüm setinden oluşur.
Bu pazar yeri, 400 havayolu, 175.000 otel, 200 tur operatörü, 50 demiryolu taşıyıcısı, 40 araba kiralama noktası ve 17 kruvaziyer hattı dahil olmak üzere seyahat tedarikçileri tarafından kullanılmaktadır.

Galileo GDS
Galileo, köklerini United Airlines’ın ilk bilgisayarlı merkezi rezervasyon sistemini oluşturduğu 1971 yılına kadar izler. Sırasıyla American Airlines ve United Airlines’a ait olan Sabre ve Apollo sistemlerinin yüksek pazar penetrasyonu nedeniyle, Worldspan ve Galileo, bilgisayar rezervasyon sistemi pazarında pazar payı kazanmak amacıyla diğer havayolu grupları tarafından yaratıldı.
Galileo sistemi, Travelport ve Worldspan’ın birleşmesinin ardından 2008’de Denver, Colorado’dan Atlanta, Georgia’daki Worldspan veri merkezine taşındı (şimdi aynı veri merkezini paylaşsalar da ayrı sistemler olarak çalıştırılmaya devam ediyorlar).

Worldspan GDS
Worldspan, bir Travelport platformudur ve web tabanlı seyahat e-ticaretinde teknoloji lideridir ve seyahat işinin tüm yönleri için çevrimiçi çözümler sunar. Lider bir GDS olarak Worldspan, seyahat acenteleri, şirketler, seyahat tedarikçileri ve seyahat web siteleri dahil olmak üzere dünya çapında binlerce seyahat şirketi için seyahat dağıtımı, teknolojileri ve hizmetleri sağlar.
Worldspan, sektörde ilk olan fiyatlar, fiyatlandırma, alışveriş ve rezervasyon teknolojileri ve seyahat şirketlerinin maliyetleri düşürmesine, üretkenliği artırmasına ve gelir elde etmesine olanak tanıyan bir interaktif alışveriş araçları portföyü ile küresel seyahat dağıtımını ve işlem işlemeyi dönüştürür.

Apollo GDS
Önde gelen bir GDS olarak Apollo, seyahat acenteleri, şirketler, seyahat tedarikçileri ve seyahat web siteleri dahil olmak üzere dünya çapında binlerce seyahat şirketine seyahat dağıtımı, teknolojileri ve hizmetleri sağlar.
Apollo rezervasyon sistemi, eski Continental Airlines yan kuruluşu tarafından kullanılan bir sistem olan SHARES’e geçtiği 2012 yılına kadar United Airlines tarafından kullanıldı. Apollo, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Meksika ve Japonya’daki Galileo International (şimdi Travelport GDS’nin bir parçası) seyahat acentesi müşterileri tarafından hala kullanılmaktadır.

Abaküs GDS
Abacus 1988 yılında kuruldu ve Asya Pasifik bölgesinde önde gelen seyahat çözümleri ve hizmetleri sağlayıcısı oldu. Saber, çoğunluk hissesine sahip 11 Asya havayolunun hisselerinin tamamını satın aldıktan sonra şirketin merkezi Singapur’da ve Sabre Holdings’e aittir. Abacus, Asya-Pasifik bölgesinin 59 pazarında 100.000’den fazla seyahat acentesine hizmet verir ve düşük maliyetli içerik ve Çin havayolu içeriğinin önde gelen portföyü dahil olmak üzere havayolları ve otellerle hem küresel hem de benzersiz yerel ilişkilere sahiptir.

Pegasus GDS
Pegasus, aksi takdirde karmaşık bir ortamda sürtünmeyi ortadan kaldırmaya ve basitlik yaratmaya çalışıyor. Pegasus Solutions, konaklama rezervasyonları sektörüne öncülük etti. Şirket, otellerin markalı web siteleri, ses, seyahat acenteleri (GDS), OTA’lar ve meta arama yoluyla doğrudan rezervasyonları dahil etmek için otel envanterinin, fiyatlarının ve içeriğinin elektronik olarak işlenmesi, yönetimi, dağıtımı, satışı ve pazarlanmasında pazar lideridir ortaklar.

OG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)