Otelcilikte Gelir Yönetimi nedir?

Otelcilikte Revenue Management nedir?

Gelir yönetimi, konaklama endüstrisi içinde son derece önemli bir kavramdır, çünkü otel sahiplerinin talebi tahmin etmesine ve mümkün olan en iyi finansal sonuçları elde etmek için kullanılabilirliği ve fiyatları optimize etmesine olanak tanır. Bu makalede, “gelir yönetimi nedir?” Sorusuna cevap vereceğiz ve kendi gelir yönetimi stratejinizi benimsemenin önemini açıklayacağız.

Gelir yönetimi, (Revenue Management) en basit tanımıyla gelir yönetimi demektir. otel endüstrisinde popüler bir kavramdır ve geliri en üst düzeye çıkararak bir otelin veya tatil köyünün finansal sonuçlarını optimize etmek için kullanılır. Kabul edilen tanım şudur: doğru otel odasını doğru müşteriye, doğru zamanda, doğru fiyata, doğru kanaldan, en iyi maliyet etkinliğiyle satmak.

Tipik olarak, işletmelerin talebi tahmin etmek, dinamik bir fiyatlandırma modeli oluşturmak ve şirketin getirdiği gelir miktarını en üst düzeye çıkarmak için performans verilerini ve analitiği etkili bir şekilde kullanmalarını gerektirir.

Gelir yönetimi diğer endüstriler için geçerli olsa da, otelcilik sektöründe de önemi vardır, çünkü oteller çabuk bozulan bir envanter, sabit maliyetler ve çeşitli talep seviyeleri ile uğraşırlar. Gelir yönetimi, temel fiyatlandırma kararlarında tahmin yürütmeyi ortadan kaldırdığı için önemli kabul edilir.

Gelir yönetimini anlamak için önce onu tanımlamalıyız. Otelcilik sektöründe yaygın olarak kabul gören tanım şudur:

Doğru odayı, doğru müşteriye, doğru zamanda, doğru fiyata, doğru dağıtım kanalıyla, en iyi maliyet verimliliği ile satmak”.

Otel sahiplerinin talebi ve diğer tüketici davranışlarını daha doğru bir şekilde tahmin etmelerine yardımcı olan performans verilerinin ve analitiklerin kullanımını içerir. Bu da geliri ve dolayısıyla kârı en üst düzeye çıkarmak için fiyatlandırma ve dağıtım konusunda daha mantıklı kararlar almalarına olanak tanır.

Konsept olarak, gelir yönetimi aslında şirketlerin dinamik fiyatlandırma uygulamak için tüketici talebini tahmin etmenin yollarını buldukları havayolu endüstrisinde başladı. Bununla birlikte, farklı müşterilerin aynı ürün için farklı fiyatlar ödemeye istekli olduğu, o ürünün yalnızca belirli bir miktarının satıldığı ve bu ürünün belirli bir zamandan önce satılması gereken her sektörde uygulanabilir.

Etkili bir gelir yönetimi gerçekleştirmek için, bir işletmenin aynı zamanda talebi ve tüketici harcama alışkanlıklarını tahmin etmenin bir yoluna sahip olması gerekir, böylece bilgiye dayalı ayarlamalar yapılabilir. Örneğin, oteller gelir yönetimi stratejilerini bilgilendirmek için geçmiş verileri, mevcut rezervasyonları, hava durumu tahminlerini ve diğer sektör verilerini kullanabilir.

Revenue Management ve Yield Management

Otel endüstrisi içinde, Revenue Management vs Yield Management (gelir yönetimi ve getiri yönetimi), yöneticilere sunulan en yararlı araçlardan ikisidir ve misafirlerden kazandıkları para miktarını en üst düzeye çıkarmalarına olanak tanır. İki kavram birbiriyle yakından bağlantılı olmasına ve birçok benzerliği paylaşmasına rağmen, bazı önemli farklılıklar da vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)