Otelcilik sektöründe “Hotel Franchise”ın anlamı-tanımı nedir?

Franchise, belirli bir ana şirketin markasını ve iş modelini belirli bir süre boyunca kullanma hakkıdır. Bir işi genişletmek ve ürün ve hizmetleri bir lisanslama ilişkisi yoluyla dağıtmak için bir yöntemdir.

Bir Franchise Veren, ticari markaları altında bir işin yürütülmesi için üçüncü bir tarafa lisans “veren” bir şirkettir. Sunulması gereken ürün ve hizmetleri belirtirler.

Bir Franchise Alan, sözleşmenin hüküm ve koşullarına göre kendi ticari adı altında iş yapmak için Franchise Verenin lisansını “kullanan” bir şirkettir.

Başka bir deyişle, ana Otel Franchise Şirketi, yerel sahibin ana şirketin adını (markasını) ve ürünlerini kullanmasına izin verdiği anlamına gelir. Bir franchise, bir şirket, şahıs şirketi, limited şirket veya başka bir işletme yapısı olarak sahip olunabilir.

Konaklama endüstrisinde, bir Otel Franchise’ı, belirli düzenlemeleri ve prosedürleri takip etmek karşılığında belirli hizmetleri (marka, rezervasyon sistemi, destek vb.) Sağlayan bir yönetim anlaşması olduğundan, bir zincirle belirsiz bir şekilde karşılaştırılabilir. Diğer bir deyişle, otel markası diğer mülk sahipleri tarafından paylaşılmaktadır.

Franchise Alanların otellerini tanınmış ve popüler bir marka ile markalaya bilmelerinin avantajı, franchise sözleşmesinin onlara yeni işler için güçlü bir misafir ağı sağlamasıdır. Franchise alanlar kendi başlarına değil kendileri için iş yaparlar.

Otel Franchise’ın (Franchise Alanlar için) avantajları şunlardır:

  • Güçlü marka portföyü
  • Özel araç seti
  • Standartlara güçlü yaklaşım
  • İyi itibar
  • Eğitim programları
  • Danışma ve danışmanlık hizmeti
  • Pazarlama programları

Franchise Verenin faydaları ise markalarını genişletmek için “zincir oteller” inşa etmeye bir alternatiftir. Bir zincirin yatırım ve Sorumluluğunu ortadan kaldırır.

Franchise verenin başarısı franchise alanların başarısına bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)