Otelinize Doğru Franchise Marka Nasıl Seçersiniz?

Otel sahiplerinin yeni yatırım yada mevcut yatırımlarında yapacakları Marka Franchise anlaşmasında dikkat edecekleri önemli başlıklar; pazarlama ve doğrudan rezervasyon gücü, sadakat programları ve OTA sözleşmeleri gibi şeyleri içerir.

Dışarıda sayısız marka var ve çoğunun pazarda yeri var.

Bazıları “lider” markalardır, diğerleri “fair share” (adil paylaşım) markalardır, diğerleri ise pazar payı rekabetinin en altında yer alır, ancak yine de maliyetten daha fazla para kazandırır. Kalan “atılan” markalar, gelir olarak ürettikleri kadar (veya daha fazla) maliyetlidir. Ayrıca Best Western Hotels & Resorts ve Radisson Indvidual gibi  gücü bir marka tarafından desteklenen ancak otelin kendi adıyla yada marka  ile birlikte anılmasına itirazı olmayan kuruluşlarda mevcuttur.

Güçlü markaların güçlü bir rezervasyon sistemi, yüksek bir doğrudan rezervasyon yüzdesi ve başarılı, küresel bir sadakat (Loyalty) programı vardır. Daha iyi markalar, ücret ve akıllı konumlandırma stratejilerini vurgulayan bir gelir yönetimi programı, otel işletim sistemi ve franchise’a fayda sağlayan tercih edilen bir OTA anlaşması sunar.

Marriott International ve Hilton gibi önde gelen markalar, odaları doldurmak ve her mülkü pazarlamak için mülk düzeyindeki yöneticilerle birlikte çalışan, potansiyel müşterileri yöneten dünya çapında satış departmanlarına sahiptir. Sahiplere satın alma gücü, maliyet tasarrufu ve çalışanlar için online eğitim programları sağlayan bir intra net ağı sunarlar.

Alt Markalar

Marriott International ve Hilton, Wyndham  gibi büyük markalar şehirlerde açtıkları ana markalar yeterince yer aldığında, özellikle farklı segmenteki konularına da hizmet edebilmek için alt markalar oluşturdular ve yada başka segmentteki başarılı otelleri satın alarak bünyelerine kattılar. Özellikle Milenyum ve Y kuşağı Müşterilerinin değişen tüketim ve konaklama alışkanlıklarına, hizmet verebilmek daha soft ve dinamik markalar geliştirdiler. Özellile son on yılda Marriott’s Autograph, Tribute and Edition, Hilton’s Curio, Canopy and Tapestry, Moxy, aloft by marriott gibi soft markalar doğdu.

 Yönetim (Management) Anlaşması
Birçok Yatırımcı Markadan otellerini yönetmesi doğrultusunda Management anlaşması yapsa da son yıllarda artık bu tercih çok sık olmamaktadır. Markalarda belirli bir oda sayısı ve karlılığın altında kalacak otellere çok fazla management verme taraftarı olmamaktadırlar. Günümüzde Markalar tarafından yönetilen oteller merkezi yönetim ve hantal ve yoğun bürokratik işlemler sebebiyle çok tercih edilememekle birlikte başarı grafikleri hiçte iyi değil. Markaya yönetim anlaşması yerine Franchise tercih edilip, üçüncü taraf bir yönetim danışmanlık firması ile devam etmek otele daha dinamik ve iyi yönetilir rekabetçi performans göstermesini sağlayacaktır.

Neden? Markalar genellikle iyi bir yönetim sağlamaz. Evet, bu durumda ek ilişkiler olmalı (franchise veren artı bir üçüncü taraf yöneticisi), ancak istatistiklerin iyi bir üçüncü taraf yöneticinin neredeyse her seferinde kendi etiketini yöneten bir markadan daha iyi performans göstereceğini göstereceğine inanıyorum.
Belirli markalar veya hizmet türünde “uzmanlaşan” üçüncü taraf operatörler yada işletme şirketleri bile vardır, bu da markalı otelinizi kimin yöneteceğine karar vermeyi çok daha kolay hale getirir.

Neden Bir Markaya ihtiyacımız vardır?
Gerçek şu ki, normal dönemlerde marka genellikle bir sigorta poliçesidir. Günümüzde bağımsız oteller oldukça iyi performans gösterebiliyor. Ancak  tanınmış bir bir markaya sahip olmanın maliyeti oldukça yüksek. Kendi markanız olabilmesi için öncelikle marka standartlarınız, bunun içinde operasyon manueller, teknik standartlar lokal ve global standartlarınız olması gerekir. Güçlü bir loyalty programınız olmalı ve tecrübe için tabii ki zaman ihtiyacınız var.

Unutmayın iyi bir markayı Standartları belirler

Neden Bir Markaya ihtiyacınız var?
Franchise size hazır standartlar, milyonlarca üyesi olan güçlü sadakat programları, pazarlama, hazır eğitim ve geliştirme programları, güçlü marka pazarlamasına, avantajlı satın almalar, avantajlı OTA sözleşmeleri gibi bir çok avantaj sağlar. Ayrıca marka tüketiciye her zaman kaliteli ve güven sağlayacaktır.

Tüm bunların ise size bir maliyeti vardır; marka telif ücreti, teknik alt yapı ücreti, konaklama ve bazı markalarda F&B den satışlarında alınan yüzdeler, diğer marketing ve reklam fee’leri gibi ödemeler yapsanız da, özünde doğru konumlandırılmış bir franchise markası tüm bu maliyetleri marka avantajı ile satış ortalama larınızı yükselteceğinden, minimize edecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)